kolmikvaktsiin 26.09.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
mul on suur küsimus selle kolmikvaktsiini kohta. Praegu on olemas kaks vaktsiini, üks on see mis on riiklik ja teine on tasuline (see on riikliku puhastatud variant). Varsti on mu lapsel ees see vaktsineerimine, aga ma ei tea kumba oma lapsele teha. ühed räägivad, et puhastatud on ikka parem, teised aga ütlevad, et kui lapsel tugev organism siis vahet pole. Palun andke nõu kumb vaktsiin on lapsele parem.
Tänan, jään vastust ootama.
Lugupidamisega,
Sirle

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vaktsineerimine on väga oluline ja seda peab kindlasti tegema.
Kahe vaktsiini vaheline erinevus on läkaköhavaktsiini osas. Nimelt on riigi poolt tasutud vaktsiinis täisrakuline läkaköha komponent, mis annab hea kaitse läkaköha vastu, kuid võib anda kõrvalnähte (palavik, valu ja punetus süstekohas, rahutus). Tasulisese vaktsiinis on läkaköha puhastatud komponent, mistõttu on selle vaktsiiniga korral kirjeldatud veidi vähem kõrvaltoimeid.
Seega mõlemad vaktsiinid annavad hea kaitse haiguste vastu, tõenäosus kõrvaltoimete tekkeks on veidi väiksem tasulise vakstiini kasutamise korral.

Lugupidamisega,
Tiia Voor