Vaktsiin 27.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Palun öelge,kas 1a.ja 1k. lapsele tohib lasta teha ühel päeval korraga kaks vaktsiini: I kolmikvaktsiin-leetrid,mumps,punetised(seda saab esimest korda) ning välismaal oleks see tehtud talle alles 1 a ja 3 kuuselt. II vaktsiin-haemophilus influenzae B -tüüp(seda saab kolmadat korda).Kuna laps on sündinud välismaal,siis on tegemata ka tuberkuloosi vaktsiin.seda arvas arst teha kuu aega hiljem.Kas ühe kuulise vahega ka vaktsineeritakse?Samuti tuleks teha vist test,et laps pole juba haigusetekitajaga kokku puutunud?!Ning samuti tahtsin veel küsida,kas influenzae vaktsiinil on kindel annus,mida süstitakse 1.a.1.k lapsele?Ette tänades.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Esmalt tuleks tuberkuloosivastane vaktsineerimine otustada ja seejärel tulevad leetri-mumpsi-punetiste ja haemophilkus influenzae vaktsiin. Miks selline järjekord? Leetrid-mumps-punetised on elusvaktsiin ja selle tegemine enne Montoux proovi (nn. kopsuproov) võib mõjutada Montoux proovi tulemuse hindamist (nt valepositiivne).
Seega kõigepealt tuleks teha Montoux proov, et hinnata, kas on toimunud tuberkuloositekitajatega kokkupuude ja kui Montoux proov on negatiivne, võib samal päeval teha tuberkuloosivastase vaktsineerimise (BCG). 6 nädala pärast võib teha leetrite-mumpsi-punetiste-haemophilus infl. vastase vaktisneerimise. Haemophilus influensae vastase vaktsiini annus tuleb iga konkreetse vaktsiini korral vaadata.

Lugupidamisega
Heli Grünberg