oksetlemine 3 kuusel 21.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere,
minul on selline mure, et 3 kuusel tuleb suurem osa toitu välja nii vahetult pärast sööki, kui ka möne tunni pärast. Juurde vötab hästi ja sööb vaid rpa-d. See probleem on kestnud ca 2 kuud ja asi on vist tösine. Tal on kogu aeg käterätt pea all ja enamasti vöib seda välja väänata. Olen proovinud Losec mupsi ja vahet ei mingisugust. Probleem on ka selles, et temaga ei ole vöimalik mingit vöimlemist teha, kohe purskab toitu ja seda isegi mitu tundi peale sööki. Mida teha?
Äkki oskate ka öelda midagi synnist saati oleva nohisea ja luriseva hingamise kohta ?
Murelik ema Kristi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel on tõenäoliselt gastroösofageaalne refluks st. et söögitoru alumine sulgurlihas on veel ebaküps ja laseb toitu maost söögitorusse. Kui kaaluiive on seejuures hea ja laps muidu aktiivne-rõõmus, on tõenäoliselt refluks. Peaksite siiski lastearstiga konsulteerima ja vaja oleks vaadata kõhtu ultraheliga. Vahel on refluksi korral pisut abi peaaluse tõstmisest 10-15 kraadi. Vahel on ka ravimit vaja. Hiljem, kui laps hakkab saama paksemat toitu, jääb oksetlemine ka vähemaks. Nohisev nina ja oksendamine võivad vahel olla seotud sama probleemiga. Kui ka nahal on löövet-täppe, tuleks ühe võimalusena arvesse ka lehmapiima valgu talumatus. Vaja oleks, nagu juba eelpool mainisin, lastearstile last näidata.
Lugupidamisega
Heli Grünberg