Oksendamine 19.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Viimase 3 kuu jooksul on lapsel kolm korda esinenud oksendamist. Õhtupoole u 19-20 ajal oksendab - esimene kord oksendas 2 tundi 15 min vahega, teine kord oksendas 1 korra ja täna oli kolmas kord, oksendas 2 korda u 20 min vahega õhtu jooksul ja kõik. Muid sümptome pole, ei ole kõht lahti ega midagi ning pärast läheb magama, öö on normaalne ja järgmine päev nagu poleks midagi olnud. Ei ole leidnud mõistlikke seletusi nendele oksendamisetele, ei ole ta saanud midagi uut süüa, ei ole me käinud kordagi nende oksendamiste puhkudel mängutubades, külas vms.
Kas ma peaksin muretsema?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Imikud võivad oksendada näiteks ka siis, kui nad söövad korraga liiga palju. Oksendamiseks loeme seda, kui lapse suust purskub seeditud toit välja fontäänina ehk nagu purskkaevust. Kui aga tuleb vaid natuke toitu välja nö mulksuna, siis võib olla tegemist toidu tagasiheitega. Imiku toidu tagasiheide on normaalne nähtus. Enamasti on tagasiheide lühiaegne ja märkamatu ega tekita mingeid vaevusi. Esimesel kolmel elukuul juhtub seda umbes pooltel lastel, hiljem jääb see harvemaks. Tavaliselt ei kaasne sellega mingisugust haigust ning oksetlemine last ennast ei häiri. Tagasiheide taandub üldjuhul ise ning ravi ei vaja.
Ka viirushaigused võivad tekitada lapsel oksendamist. Näiteks rotaviirusinfektsioon või ka tavaline nohu.
Kui laps võtab hästi kaalus juurde, on rõõmus ja rahulik ning tal haigustunnuseid pole, ei ole vaja arsti poole pöörduda. Kui aga oksetlemine muutub oksendamiseks ja see sageneb ning sellega kaasnevad haigustunnused – halb enesetunne, rahutus või loidus, palavik, kaalupeetus, nahalööve, kõhulahtisus, harva pissimine –, peab pöörduma arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor