Väikelapse ebasoovitav käitumine 09.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen mures oma tütre käitumise pärast. Tal on halb komme ennast istudes justkui krampi tõmmata. Lisaksin youtube video lingi, et olukorda selgitada - meie laps käitub väga sarnaselt: https://www.youtube.com/watch?v=1yiRMT5g5Bc&ab_channel=ChristinaCollier

Teeb seda umbest sellest ajast saadik, kui istuma hakkas. See väljendub esialgu just söögitoolis ja ka kärus istudes. Söögitooli vahetusest ei ole abi olnud. Nüüd ta juba ise ronib toolitele või diivani äärele istuma, et ennast sel viisil krampi tõmmata. Tundub, et ta tõmbab end krampi ise, sest tähelepanu hajutamisega on võimalik tegevust peatada. Samas ta ise justkui tahaks sel viisil käituda, sest toolist välja tõstmisele järgneb protest. Mulle tundub, et laps käitub sel viisil rohkem väsinuna, sest ta teeb seda pigem enne lõunaund ja õhtuti. Oleme üritanud pigem mitte keelata ja tähelepanu hajutada ja lootnud, et ta kasvab sellest välja. Lootsime ka, et ehk väljaspool kodu see harjumus ununeb, kuid kahjuks see nii ei ole. Oleme hakanud tasapisi lasteaiaga tutvust tegema ja seal see käitumine avaldub üsna tugevalt. Laps on ise väga aktiivne ja oma hea kohta väga hästi arenenud kõnega. Pere ainsa lapsena saab ta väga palju tähelepanu. Millega võiks olla tegu? Kuhu üldse abi saamiseks pöörduda? Kuidas last suunata, et ebasoovitav käitumine lõppeks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui sellist käitumist on võimalik tähelepanu hajutamisega lõpetada ja selline liikumine on seotud ainult toolide või diivaniga, siis suure tõenäosusega on tegemist harjumusliku käitumisega. Stress- situatsioonis, st lasteaiaga tutvumine, ja väsimus võivad harjumuslikku käitumist süvendada. Kaheaastaseks saavad lapsed võivad suguelundeid puudutades (ka tooliservaga) kogeda mõnusat tunnet (unnutamine). Stress-situatsioonis, väsimuse korral otsib laps lohutust ja turvalisust oma lemmikmänguasjast ja lähedastest inimestest, aga ka oma keha ja suguelundite mõnuga puudutamisest ehk unnutamisest. Alates 2 aasta vanusest võib lapsele selgitada hellalt piire: mis kehaosi võib teistele näidata ja puudutada, mis olukordades. Olge mängulised ja hellitaga last. Näita välja oma tuge ja tunnustust. Häid nõuandeid võiksite saada ka laste psühholoogililt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor