Imiku kukkumine 06.12.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Meie 5 kuune laps kukkus neljapaeval diivanilt puup6randale ( u.50 cm k6rguselt). Nuttis u. minut aega ja rahunes. Andsin kohe rinda, kuid piim tuli valja. Kaitumine oli tavaline, parast s6i korralikult ja sooki valja ei ajanud. Kaisime EMOs, kus teda vaadeti labi kui pilte/uuringuid ei teinud. Oeldi, et vast on ok.
Laupaeval tekkis korralik nohu ja korra oksendas. Laps endiselt r6msameelne. Siiski tunnen muret, et ei n6udnud lapsele uuringuid. Kardan sisemist hematoomi, mille tunnuseid v6ivad hiljem avaldada. Mida teha, kaia veel kord EMOs ja paluda uuringuid teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Väga kahju, et viiekuune imik maha diivanilt kukkus. Olen hoopis rohkem mures sellepärast, miks imik kukkus - oli ta järelvalveta, st üksi diivanil.
Kui lapsel ei ole peas suurt muhku, pea katsumine on valutu, lapse käitumine tavapärane, pupillid on ühesuurused, jalad-käed liiguvad nagu tavaliselt ja ta ei oksenda korduvalt, siis suure tõenäosusega pole vaja teha uuringuid. Une- ja ärkveloleku režiim peaks olema samasugune nagu enne kukkumist, kuigi pärast traumat võib laps magada tavapärasest veidi rohkem. Arst on Teie lapse üle vaadanud ning ei leidnud traumajälgi, siis usun, et muretsemiseks pole põhjust.
Kui kahtlustatakse rasket traumat (korduv oksendamine, teadvushäire, suur verevalum-muhk, liigutusmustrite häirumine), siis tehakse kompuuteruuringu, mis aga on suure kiirguskoormusega.
Jälgige oma last vähemalt 2 ööpäeva. Pärast traumat vajab laps rahulikumat režiimi. Kui lapsega mängite, siis ärge hüpitage ega tehke kiireid liigutusi.
Kõige parem oleks, kui lastega selliseid kukkumisi ei juhtuks. Traumade ennetamine on tuhat korda kasulikum, kui pärast nende tagajärgedega tegelemine ja muretsemine.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Imiku gaasivalud.

Kas imiku gaasivalusi mõjutab magusad toiduained (kommid, jäätid jms)?

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Imiku gaasivalude põhjused ei ole päris selged. Üks võimalikest põhjustest, kindlasti mitte ainuke, on lehmapiimavalk. Gaasivalude teket võivad mõjutada samad toiduained, mis on sageli allergiapõhjustajadki. ...

Loe edasi

kukkus ja lõi pea ära

tere, minu kolme aastane poeg kukkus täna üsna koledasti Selveris olevalt mootorrattalt. Päris hästi ma ei näinud kuidas, kuid pea lõi ära ja muhk on otsa ees, nuttis pikalt lohutamatult ja siis jäi järsku ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Niisuguse kukkumise korral on vaja lasteneuroloogi konsultatsiooni. Kukkumine võis põhjustada ajupõrutuse. Lapsega tuleks pöörduda lastehaigla vastuvõtuosakonda.
Parimate soovidega
Loe edasi

imiku silmaalused

kas peaks muretsema, kui kohe kolmekuuseks saava imiku silmaalused on tumedad, pisut sinaka varjundiga ja veidi turses? muidu rõõmus ja hea tervisega laps.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Selles vanuses lapsel ei tohiks üldjuhul silmaalused olla tumedad ja sinaka varjundiga ning turses. Soovitan last konsulteerida lastearstiga, siis saab selgust, kas lapse võib täeisti terveks ...

Loe edasi

imiku väljaheide limane

Kas on normaalne ,kui 3 kuise imiku kaka on nädalapäevad olnud suhteliselt vedel,hapuka lõhnaga ja limakiudusid täis.Saab rinnapiima.Kas kerge näiteks kõhu külmetamine võib põhjus olla ,või sõltub kõik ...

Vastas dr Merle Paluste

Lugupeetud lapsevanem!

"Kõhu külmetamine" selles eas ei ole praktiliselt võimalik. Enamasti on selle ea seedehäired tingitud ema toidust või viirusinfektsioonist. Konsulteerige oma perearstiga ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi