Laps kardab kakamist. 24.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Oleme mures lapse kõhukinnisuse ja kakamise pärast. Kogu asi algas pihta umbes 2-3 kuud tagasi. Lapsel oli kõht kinni ja piisas paarist korrast, et ta hakkas kartma kakamist. Hoiab kakamist viimase piirini kinni, lõpuks toimub kakamine suure kisa saatel.
Kui oleme näinud, et tahab kakama hakata, oleme pannud ta kohe potile, kuid ka seal suudab häda kõvasti kinni hoida.
Alguses aitas ploomimehu ja saime ka kõhu korda, kuid umbes nädala pärast oli probleem tagasi.
Putru ei tahtnud ta vahepeal suu sissegi võtta, kuid nüüd suure hädaga saame kuidagi talle pudru sisse söödetud.
Samuti ei võta ta kuivatatud ploome jm, mis vähegi veidram tundub.
Viimasel ajal määrib ta päevas 3-4 mähet kinnihoidmisega ära, kuid kakatud ei saa. See vähene, mis välja tuleb, on kõva ja määrib nii tugevalt, et pepu puhtaks saamisega on lausa probleeme. Nüüd on pepu läinud punaseks ja veidi katki. Määrin küll Sudokreemi, kuid miski ei tundu aitavat.
Viimased kaks kakamist oleme pidanud aitama Microlaxiga ära.
Rääkisime asjast perearstile, tema soovitas ainult putrusid süüa, kuid laps sööb tõesti neid läbi häda ja päevast-päeva ainult putru ka ei anna.
Suppe ja muud toitu sööb üldjuhul ilusti, aga selliseid asju, mis just kakat pehmemaks peaks tegema, ei söö.
Nii pisikene ei saa seletustest ka aru, et lihtsam oleks ära kakada.
Sooviksin nõu, mida edasi teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Probleemi lahendamiseks peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob.
Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ploomi, õuna, pirni ja punapeedi söömisel. Pange näiteks pudru sisse õuna või pirni või musta ploomi tükikesi. Nii väike laps ei pruugi süüa näiteks musta ploomi tervena, kuid kui see peita toidus sisse, siis ehk õnnestub ka seedetegevust soodustavaid toite talle anda. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud, näiteks ploomimehu. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid (ilma viljalihata) ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Ka tasuks kõhukinnisuse korral anda pigem hapendatud piimatooteid. Piimatooteid või piima andke ainult toidu kõrvale ja mitte üle 500 ml päevas! Kommi ja muude maiustuste asemele pakkuge talle kuivatatud aprikoose või tooreid puuvilju ja jällegi lõigake valmis tükid, neid on ehk laps nõus parema meelega sööma kui tervet puuvilja. Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Kui dieedimuutused ei aita, siis võib abi olla ravimitest. Kõhukinnisuse korral kasutatakse laktuloosi sisaldavat ravimit (Duphalac, Lactulose-rathiopharm). See ravim ei imendu seedetraktis, vaid suurendab roojamssi mahtu ning muudab kaka pehmemaks. Annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Ravimit võib kasutada mitu kuud ja laps peaks ravimit võtma iga päev, nii et ta ka kakaks iga päev, seejärel võite ravimi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis tuleks uuesti doosi tõsta. Kui aga pärasooles on kõva roojamass, siis võib vaid mõned korrad, kuni roojamassid muutuvad pehmeks, kasutada ka Microlaxi, et nö kõva punn eest ära tuleks. Kui laktukloos ei toimi, siis võib arsti ettekirjutusel kasutada lühiaegselt tugevama toimega ravimeid nagu Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva).

Edu soovides,
Tiia Voor