Palavik ja lööve. 05.09.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 10kuuse tütre ema. Mure järgmine: lapsel tõusis palavik 39,6(pärasoolest). Peale seda tekkis lööve üle kogu keha. 2 päeva kestis palavik, aga lööve on endiselt. Sööb väga halvasti, ainult rinnapiima.
Nüüd on meil haigestunud ka vanem poeg, 14aastane. Sümptomid samad.

Sugulastel oli sama häda lastel.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõenäoliselt on tegemist viirusest tingitud palaviku ja lööbega. Halva isu põhjuseks võib olla kurgupunetus ja -valu. Praegu on üsna palju enteroviirususlikku haigestumist, mille puhul ongi iseloomulik kõrge palavik, nahalööve ja kuruvalu. Viirusehaiguse korral on ravi sümptomaatiline, st kõrge palaviku korral palaviku alandamine paratsetamooliga (ühekordne annus 15 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta) või ibuprofeeniga (ühekordne annus 10 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta) 4-6 tunni järel. Kuna viiruse korral põhjuslikku ehk siis haigustekitaja vastast ravi pole, siis lööbe jaoks mingisugust spetsiaalset ravi ei ole olemas. Tähtis on, et laps saaks haiguse ajal piisavalt vedelikku, milleks on ka rinnapiima. 10-kuune laps, kelle kaal on ca 10 kg, peaks saama ööpäevas ca 1 liitri vedelikku. Pole hullu, kui imik paar päeva tahket toitu ei taha süüa, haigusest paranedes sööb ta kindlasti jälle ka tahket toitu.

Kiiret paranemist soovides,
Tiia Voor