ALAT ja maoprobleemid 09.03.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Sügis 2023 jäin haigeks ja pidin tarvitama antibiootikume nii septembris kui ka oktoobris. Lisaks tarbisin küllaltki palju ibuprofeiini. Vereproovides olid oktoobris ALAT 42, novembri lõpus 44. Novembris algasid ka maovalud, millele sain happelisuse vähendamiseks rohtu. Märtsi lõpus on aeg maost proovide võtmisele. On tekkinud sügelust sõrmedel ja varbavahedes. Aegajalt tekib nagu allergiline reaktsioon laiguna kaelale/käele ja sügeleb. Mul on diagnoositud ka deptessioon ja ärevus. Mind paneb muretsema just mao valu ja kõrgenenud ALAT. Arsti arvates pole ALATI pätast vaja muret tunda, kuid kui vaadata sümptomeid, siis just maksaga seonduvat kardan. Arst pole pidanud vajalikuks rohkem vereanalüüse teha. Kas ALAT võid olla suurenenud antiobiootikumide tarbimisest? Ibuprofeiinist? Ja kas maovalu tekke põhjus võib olla samuti ravimitest ja pikast viiruslikest haigustest? Viimasel ajal tuleb tihti huulele herpest ja tekkis ka hemoroid.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

ALAT väärtus 40 u/l ringis ei ole tõesti patoloogia. ALAT suurenemine peaks olema kordades, et seda kliiniliselt oluliseks muutuseks hihhata. Vähene suurenemine võib olla teie individuaalne eripära, sellisel juhul jääb see püsima. Kuid ei ole välistatud kõik see, mida oma kirjas mainite - kasutatud ravimid, põetud infektsioon. Sellisel juhul väheneb ALAT väärtus teie individuaalsetesse piiridesse ilma ravita.

Soovitan uuringut korrata näiteks märtsis-aprillis. Oluline on, et tulemus ei oleks kordades suurenenud.
Kui püsib endiselt samal tasemel, siis ma ei soovita muretseda. Nii väike suurenemine ei ole seotud maksa kahjustusega. Maksa põhiülesanne ongi ravimeid lagundada ja ensüümid annavad sellest märku.

Lugupidamisega
Marge Kütt