ALAT tulemus 22.02.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,

Mulle tulid vereanalüüsi tulemused kus alat on tunduvalt kõrgem normist. Teised analüüsid on korras:
Lipaas 41
GGT 36
ALAT 84

Sooviksingi teada, kas tervislikust eluviisist ja kolestorooli ravimite võtmisest piisab, et seda alla saada?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

ALAT on ensüüm, ta reageerib eeskätt maksa funktsioonist tingitud muudatustele, aga ka näiteks lihaspingutusele. Näiteks alkoholi tarbimise järgselt võib ALAT suureneda ja ilma jätkuva manustamiseta tavaliselt normaliseeru ise. Soovitav anaüüsi korrata 2-3 nädala pärast. Kui leid püsib samal tasemel või väheneb, pole ilmselt muretseda vaja. Kui ajas suureneb, peaks võimalike põhjuste üle nõu pidama perearstiga.

Lugupidamisega
Marge Kütt