Lapse maksanäitajad kõrged 13.07.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Kirjutan seoses enda murega ja oleksin lõputult tänulik kui saaksite siinkohal enda arvamuse öelda või vähemalt soovitada kas ja kuhu peaksin pöörduma.

Jaanuris põdes poeg mononukleoosi ning oli pikalt väga haige.
Peale mida läksid tal maksa näitajad korrast ära.
ALAT oli 13 ja ASAT 94.

Aprillis käisime analüüse kordamas ja lisaks päevaravis kus tehti lapsele maksa ultraheli, mis oli korras ja lisaks veel muid analüüse mis olid samuti korras. Laps oli pidevalt kahvatu ning kurtis mtu kuud kõhuvalu. Tänaseks neid probleeme ei ole. Laps on rõõmus ja terve.
Mai viimasel päeval sai eemaldatud ka väga mädased mandlid peale mida sai ~5p paratsetamooli.
Maksa näitajad olid aprillis täpselt samad mis eelmisel korral.
Öeldi, et ilmselt on veel mononukleoosist paigast ära ja kuna üks näitaja on normi piires siis ei pea pabistama ja kordame analüüse juulis.

Elmine nädal tehti uuesti analüüsid ja tänaseks on ASAT 33 ja ALAT 95. Ehk siis ka esimene näitaja on läinud üle normi.
Selle avastasin just hetk tagasi ise analüüse vaadates.

Arst helistas ja ütles, et analüüsid on muutumatud ning muretsemiseks pole põhjus. Ilmselt endiselt veel mononukleoosist.

Olen väga mures kuna ma ei saa aru, et kas tõesti pool aastat tagasi põetud viirusest näitajad tõusevad ja see ongi normaalne ning ei ole põhjust muretsemiseks või oleks ikkagi vaja midagi kontrollida?

Ehk saaksite oma arvamuse öelda ning kasvõi öelda mida kontrollima peaks või kuhu võiksin pöörduda.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Laboratoorsed näitajad on olulised üldises kontekstis, mitte eraldi võetuna. Üksikule numbrilisele kõikumisele ei leia me sageli ühtegi põhjust ja laboriuuringuid eraldi ei ravita.

Teie puhul tundub positiivne see, et suurenenud ALAT näitaja ajas ei kasva, seega mingit taustal arenevat haigust põhjust kahtlustada ei ole. ASAT on normi piirides, seda ei loeta tõusuks. Ka ALAT väärtus on tegelikult madalapoolne, tõsiste maksahaiguste korral suurenevad need näitajad kordades. Kaldun nõustuma arstiga, kes analüüsi tulemust eraldi patoloogiaks ei pidanud. Eriti, kuna kirjeldate, et laps tundub ennast hästi tundvat.

Kindlasti on ema mure alati põhjendatud ja kasuks tuleb näitajatel silm peal hoida, s.t. paari kuu tagant neid korrata. Kuid alati tasub meeles pidada, et me kõik oleme väga individuaalsed ja mõnel inimesel on ka normi leid väljaspool referentspiire ehk pikka aega üle või alla "normi" olev laboriuuringu tulemus võib olla ka konkreetse inimese enda norm. Võib järgmine kord juurde vaadata ka bilirubiini väärtust, nii on parem eristada normi ja patoloogiat.

Lugupidamisega
Marge Kütt