Vereproovi näitajad paigast ära 08.09.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Käisin perearsti juures regulaarses kontrollis ja saadeti ka vereanalüüse tegema. Vereanalüüside vastused tulid digilugu.ee-sse ning avastasin, et nii mõnedki näitajad on referentsväärtustest kõrvale kaldunud:
ALAT 70 U/l <41
ASAT 43 U/l <40
LDL 3.4 mmol/l <3.0
MCV 80.8 fl 82.0-95.0
MCH 28.0 pg 28.0-33.0
Eo 0.62 E9/L 0.02-0.40
Ret 80.0 E9/L 16.4-77.6
Eosinofiilid% 11 % 1-5
Basofiilid% 1 % <1
Vitamiin B12 211 pmol/l 156-672

Plaanin Eestist pikemaks ajaks ära sõita. Kas on otsest põhjust muretsemiseks, et peaks jääma kontrolli? Kas on vastavalt näitudele viiteid kasvajatele/vähile? Ette tänades!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Üksiknäitajate hindamine toimub ikka kogu uuringut nähes, üksikparameetrite selline hinnang ei ole meditsiinilises mõttes tõenduspõhine.
Ükski neist näitajates üksikult võttes erilist terviseriski ei näita, kuid kogu uuringut nägemata ei saa ma midagi kindlalt väita.
Teie põhiprobleemi, kõrget hemoglobiini ja erütrotsüütide suuremat hulka puudutavaid näitajaid te edastanud ei ole. Viimase esinemise puhul on lennureisi korral alati vajalik eelnevalt juua palju vett, liikuda lennu ajal paar korda ringi ja alkoholi lennul mitte tarbida, suurem tromboosirisk võib olla probleemiks.

Marge