Hambatäidise toksilisuse testimine 28.12.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Sooviksin teada, kus ja kas üldse oleks võimalik testida hambatäidise võimalikku toksilisust minule?

Käisin hambaarsti juures kevadel. Üks ülemine tagumine hammas oli juba siis väga tundlik "imurist" tulevale õhule, kuid kui hambaarst hamba avas, et auku parandada, siis põletikku ta ei näinud. Terve suvi oli suhteliselt rahulik (vähemalt ei valutanud nii, et oleksin tähele pannud), kuid sügisel andis hammas päris korralikult tunda ning oktoobri viimasel päeval käisin selle hambaga juureravis, ägeda põletiku sümptomeid samas ei olnud ka siis ning põhiliseks sümptomiks oli ka siis valu (mitte väga kõrge ning hamba tundlikkus külmale, kuumale ja kokkuhammustamisele). Nüüd on juureravist möödas kaks kuud ning sümptomid on endiselt olemas ning mõningal määral ka muutunud/juurde tekkinud. Endiselt on hamba kohal tundlikkus, kuid suuremal määral hamba kõrval suulaes, hamba kohal ning igemes. Harva (päevas 10-20 korda) lööb valu ka samal pool pead nt pealakke, põske- nina juurde, silma piirkonda, kõrva, esihammastesse, otsmikule. Valu on ise pidevalt 1-2 palline 10 palli süsteemis, kuid kohati võib sisse tuigata 4,5,6 p. valutorkeid. Süsteemset valu ei esine (kus oleks näha, et nt peale söömist või õues käiku vms. oleks valu suurem või esineks rohkem). Palavikku ei ole esinenud, küll on vaheldumisi olnud nõrka iiveldustunnet ning üldist peavalu (rohkem nagu rõhumine ühte kohta kui valu). Viimasel ajal on lisandunud uimasus, harva ka pulsi suurenemine ja raskem hingamine ning silmadel on raskem fokuseerida. Samuti on samal pool pisut üles paistetanud mandel, mis harva samuti valutab nõrgalt. Külmetusnähte ei ole olnud terve see aeg. Kõige enam on püsiv valu siiski suulaes ning hamba kohal.

Kuna antud sümptomid algasid põhimõtteliselt peale augu parandamist ning peale juureravi, kus täidist on rohkem ning ka närvidele lähemal, on sümptomid püsivad ja ka tugevamad kui enne, siis ehk on see minu keha reaktsioon täidises olevale ainele? Ei oska küll kahjuks öelda, millist täidist kasutati, kuid kui teaks kuhu ma saaksin pöörduda selle murega, siis uuriksin ka välja.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tundlikkust täidismaterjali suhtes ma ei oletaks, see on rohkem müüt kui tegelikkus. Samas on teil olemas reaalsed kaebused parandatud hamba piirkonnas, mis püsivad juba päris pikka aega - valu hamba piirkonnas ja suus samal pool.
Mulle jääb küll mulje, et selles piirkonnas suus on ikkagi lahendamata probleem, mis võib olla raskesti avastatav. Kõike tuleb meditsiinis ette.
Minu soovitus oleks vahetada hambaarsti ja küsida teist arvamust teiselt arstilt. Ma ei pane kahtluse alla esimese pädevust, aga sageli juhtub seda, et teine arst vaatab probleemi uue pilguga ja talle võib tulla teistsugune diagnoosiversioon pähe.
Iga juhul oleks see mõistlikum investeering kui alustada äärmiselt kahtlase väärtusega ja meditsiiniliselt ebapädevaid täidismaterjali uuringuid. Samas võib abi olla olemasoleva täidise eemaldamisest ja uuest puhastusest, aga täpsemalt oskab seda hinnata siiski ainult stomatoloog.

Lugupidamisega
Marge Kütt