liigne ferritiin 24.04.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
2 aastat tagasi oli mul hemogloboini tase günekoloogilistel põhjuste lväga madal ( 72). Sain kolmel korral Monoferi ülekandeid , kokku 5 karpi ja kolme nädala jooksul tõsteti nii hemogl. tase 141-ni.
Suures agaruses olen ise aegajalt 2 aasta jooksul tarbinud Technoferi lahustuvaid tablette , ilmselt liial palju, sest nüüd on mu vere pildil ferritiini tase liiga kõrge , lausa 971. ( hemogl 145.9
Mida ma saaksin teha, et seda alandada?
Mentruatsiooni mule enam ei esine, selle vältimiseks on mul progesterooni spiraal. Seega vere kaotamist ette ei tule.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Ferritiini kõrgel tasemel võiks olla 3 põhjust, mida tasuks üle kontrollida:
1. tehniline probleem - igat mitteootuspärast labori uuringu tulemust tuleks korrata, et olla kindel, et tegemist ei olnud juhusliku veaga
2. kui juhuslik viga on kõrvaldatud, tasuks mõelda, et ferritiin on oma olemuselt ägeda faasi valk. Seega tuleks välistada põletik (kontrollida CRP väärtust, samuti teha hematoloogiline uuring, et kontrollida leukotsüütide (WBC) üldarvu.
3. kui juhuslik viga ja põletik on välistatud, jääb tõenäosus, et suukaudsel raua manustamisel on tekitatud raua ülekoormus. Sellisel juhul võik loobuda rauapreparaatidest ja korrata ferritiini tulemust ca 1 kuu pärast. Ootuspärane oleks, et see ilma täiendava raua manustamiseta väheneks.

Lugupidamisega
Marge Kütt