bakterid 10.04.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Olen 2, 5 aastat pidevalt põdenud bakteriaalseid uroninfektsioone( kolibakter, entrokokk, klebsiella jt),milleks saanud ka pea iga kuu nii tilgana kui suukaudseid antibiootikume. Nii, kui antibiootikum ära jääb, tekib sage urineerimine, kipitus, alakõhu ja seljavalud ning külvi andes kasvab välja kas sama või mingi uue nimega bakter ja nii lõputult. Antibiootikumide tohutust tarbimisest olnud sooles ka korduvalt positiivne Clostridium Difficile, milleks omakorda saanud Metronidazoli. Viimati, 1, 5 kuud tagasi kasvas uriinis Klebsiella ja sain 10 päeva Berlocidi ning sellest ajast taas soolestik väga korrast ära, tohutud gaasid, alakõhuvalud ja peale igat toidukorda roojamine. 7. aprillist ka taas sage ja kipitav urineerimine, alakõhu ja seljavalu ning hägune uriin. Tegin uriini ja väljaheite külvid ja vastused seekord siis sellised: uriinis- Enterokokk 10 astmes 5 ja väljaheite külvis Klebsiella variicola 10 astmes 9 ja Saccharomyces cerevisiae 10 astmes 5. Palun, kulla tohter, kas Klebsiella esinemine sellises konsentratsioonis väljaheites põhjustab tohutuid gaase ja soolepõletikku, pidevat pakitsust ning roojamistungi ning vajab antibiootikumravi või kuidas soole mikrofloorat üldse võimalik korda saada, kuid kogu aeg on urotraktis bakterid, mille raviks ainult antibiootikumid? Kas Enterokokk uriinis sellise konsentratsioonis vajab ka praegu antibiootikumravi? Hetkel tarvitan looduslikku Urosepti, mis uriini selgemaks teinud, kuid alakõhuvalu püsib. Vere analüüs korras. Olen väga tänulik, kui saate mingit nõu anda, kuidas antud bakteritega hetkel toimida,, kuidas edasi minna, kas on veel mingeid võimalusi põhjust leida või edaspidi vajalik veel mingeid immuunanalüüse, mikrobioomi analüüsi vms teha? Tänades, murelik patsient

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan aru, et teil on korduvad uroinfektsioonid, mida on ravitud antibiootikumidega. Ja antibiootikumravi tüsistusena on tekkinud Clostridium difficile infektsioon ja kõhulahtisus.
Pidasime teie üle nõu ka mikrobioloogiga ja tahajksime soovitada järgmist:

Kõhulahtisuse teema - Clostridium difficile infektsiooni järgselt võib kõhulahtisus püsida kaua. Rooja külvata ei ole mõtet, samuti mitte uurida mikrobioomi. Teie roojakülv on korras, kuid see ei ütle, et seedetraktis kõik korras oleks. Soovitav on kasutada probiootikume (küsida apteegist) pikema aja vältel ja täiendavad soolesisu uuringud ei anna lisainformatsiooni.

Korduvate uroinfektsioonide teema - soovitame konsulteerida esiteks günekoloogiga, et välja selgitada, kas pole mingit anatoomilist põhjust (emaka allavaje vms). Samuti võiks teie probleemiga küdsida günekoloogilt, kas oleks põhjendatud kasutada lokaalseid östrogeene. Need tugevdavad limaskesti ja teatud juhtudel võivad vähendada korduvate uroinfektsioonide probleemi. Kuid seda saab hinnata günekoloog, kas teie puhul oleks neist abi.
Kui günekoloogiliselt korras, võiks konsulteerida uroloogi küsimusega, kas soole ja põie vahele pole tekkinud ühendust, mis põhjustab sagedasi infektsioone.

Hetkeseis ja Enterokoki infektsioon. Sõltub sellest, millise enterokokiga on tegemist. Kui vere ja uriini põletukunäitajad puuduvad ja tegemist on soole päritolu enterokokiga, siis antibiootikume vaja ei oleks.
Kui on olemas põletikunäitajad ja tegemist patogeense enterokokiga, tuleks antibiootikume ka see kord manustada.

Soovitaksin konsulteerida perearstiga ja vaadata koos viimast uriini külvi (enterokoki alaliik), samuti vere ja uriini põletikunäitajad, et otsustada antibiootikumide vajadus. Günekoloogile saab pöörduda saatekirjata, seega võite selle aja lähimas haiglas kirja panna.

Lugupidamisega
Marge Kütt