trombotsüütide arvu suurenemine 11.07.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Mul tehti erakorraline keiser ja nädal hiljem tekkis mul emakapõletik. Põletikunäitaja oli 148. 02. juuli tehti kliiniline veri, kus tuvastati, et trombotsüütide arv on tõusnud 762 peale. Pandi peale clexane 0,4 ühikut ja 04. juuli olid trombotsüütide arv kukkunud 714 peale. Sain 05. juuli haiglast koju ja pidin jätkama süstimist, mida kahjuks olen unustanud regulaarselt teha (määrati 10 süsti, millest peaks täna järgi olema 3, kuid on viis). 10. juuli kordas perearst analüüsi. Põletikunäitajad kukkunud 21 peale, kuid trombotsüütide arv 827. Tõusnud on ka hemoglobiini tase. Perearst avas e-konsultatsiooni hematoloogia keskusega, kuid sealt pole veel kommentaare. Toidan last rinnaga ja olen suht mures. Perearst seletas, et keha paranemise üks osasid võib olla trombotsüütide arvu tõus..

Arst vastas:

Liisa Kuhi

dr Liisa Kuhi

Laborimeditsiini arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Tänan küsimuse eest! Trombotsüütide arvu suurenemine (trombotsütoos) võib olla mitmel põhjusel - eeskätt põletikulikulisest protsessist (operatsioonitraumast taastumine, emakapõletik), aga ka võimalikust Clexane kõrvaltoimest. Põletik hakkab taanduma, mida näitab C-reaktiivse valgu väärtuse vähenemine. Trombotsüütide arvu muutuse dünaamika on aga aeglasem kui C-reaktiivse valgu oma. Põletiku paranemisprotsess ja laboriuuringute väärtuste liikumine tavavahemikku võtavad aega. Perearst aitab taastumist kenasti jälgida.
Jõudu ja rõõmu!

Lugupidamisega
Liisa Kuhi