Kõrge hemoglobiin 17.03.06 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 42 a. mees, pole eriti kunagi arsti juures käinud, andsin nüüd ühe vereproovi ja seal oli hemiglobiin 17,3 g/dL - pidavat liiga kõrge olema, kästi rohkem vedelikku tarbida ning nädala pärast andsin uue proovi, 17,0. Ega ma nüüd ennast päris ära ka ei uputanud, aga jõin u 3 liitrit mahla-veesegu. Nüüd soovitas perearst võtta Trombo ASS nimelist rohtu. Kas peaksin hakkama seda tarbima, või pole asi veel ohtlik? Olen kuulnud, et sportlastel pidigi olema hemoglobiin kõrgem (näit. suusatajad ei pääse starti, kui näit on üle 17), samas tegelen ka ise aktiivselt ujumisega, tavaliselt 2,5-2,7 km/päevas 5x nädalas. Kas minu sportimine võib ka tõsta ka hemiglobiini taset? Siis tean, et veel kõrgmäestikus viibimine tõstab ka seda taset, mina näiteks magan otse uue moeröögatuse õhu ionisaatori all, see masin pidi ju tegema ka sellise õhu nagu on kõrgmäestikus, kas ka see võib minu verenäitajaid mõjutada. Siis veel, olen hirmus toidulisandite fänn ja neid ikka peoga sisse ajanud (vitamiinid, mineraalained, kaltsium, magneesium, kroom, tsink, glükosamiin, omega 3 jne) kas ka need tuleks unustada või võib mõnda veel edasi võtta? Ja viimane küsimus, kui hakkaksin doonoriks, kas siis saaksin taseme madalamaks ja kui tihti peaks verd andma, et tase oleks pidevalt normis? Tänan kui viitsisite kirja läbi lugeda ja veel tänulikum oleks kui te ka vastaksite:

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,

Te olete väga hästi aru saanud sellest, mis mõjutavad vere hemoglobiinisisaldust. Teile mõjuvatest teguritest võiks vast välja jätta selle õhuionisaatori, sest kõrgmäestikus mõjub hemoglobiinisisalduse tõusule madal hapniku osarõhk sissehingatavas õhus. Toidulisanditest ei soovita tarvitada selliseid, mis sisaldavad rauda, ülejäänutega ei tohiks probleemi olla. Sellise treeningkoormuse juures peaksite küll veidi rohkem vedelikku tarbima, sest isegi tavainimestele soovitatatakse kuni 2,5 liitrit päevas.
Lisaks võib Teie rahustuseks veel öelda seda, et osadel inimestel on juba sünnipäraselt kõrgem hemoglobiini tase ja see ei tähenda midagi hullu. Igal juhul on hea paar korda aastas oma üldvere analüüse lasta teha, sest kui muutused on tingitud mõnest punavereliblede haigusest, siis saab õigel ajal jaole.
Ühesõnaga, mina ei muretseks liialt ja treeniks nii keha kui vaimu edasi!
Lugupidamisega
Jüri Laasik