TSH suur kõikumine 05.03.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mul diagnoositi kilpnäärme haigus kaks aastat tagasi. Pika viirushaiguse tagajärjel diagnoositi ületalitus (näit oli 0,01), millest kujunes välja alatalitus. Ka vereproovid näitasid päriliku autoimmuunse türeoidiidi olemasolu. L-thyroxini õige koguse paikasaamisega olen suurt vaeva näinud - vahepeal võtsin pikalt 0.25 mcg, kuid mingi hetk viis ka see kogus ületalituseni. Siis soovitati võtta 0.25-st ainult pool. Selle tagajärjel tuli ikkagi mõõdukas alatalitus tagasi (detsembris 2015 oli näit 4.98).
Veebruari alguses olin gripis ja peale haigust lasin kilpnäärme näitajat kontrollida, kuna viirushaigused varasemalt on näidu normist välja viinud. TSH näit oli 2.83. Kaks nädalat hiljem andsin vereproove perearsti juures, kus muuhulgas võeti ka TSH näit ja see oli üle 7. Ta käskis L-thyroxini kogust suurendada. Olen aru saanud, et TSH näit peaks ajas muutma siiski aeglaselt ja mitte kunagi nii suurt muutust nii lühikese aja jooksul ei ole mul varem olnud.
Enesetunne on kehvemapoolne, olen väga väsinud ja nõrk, samas on tugevad südamepekslemised juba väiksemagi liigutamise peale. Pidevalt on probleemiks ka kurguvalu, mis vahepeal taandub ja siis tagasi tuleb.
Olen murelik, kas ja kuidas peaksin ravimite võtmisel edasi toimetama ja millest ikkagi nii suured TSH kõikumised tingitud on.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Minu soovitus on, et L-türoksiini pole praegu üldse vaja võtta. Täiskasvanute praktikas me alla 50 mcg-seid annuseid tavaliselt ei kasuta. Soovitan olla vähemalt 2-3 kuud ilma ravita ja siis saab ehk analüüside alusel otsustada, kas asendusravi vajate või mitte (lisaks TSH-le tuleks siis kindlasti määrata ka FT4). Viirusinfektsioonid võivad kilpnäärme hormoonanalüüse lühiajaliselt mõnevõrra mõjutada küll, kuid tavaliselt pole see mõju püsiv. Teie näitajaid kõigutab ikka eelkõige kilpnäärme autoimmuunne haigus ise. Samas on muutused liiga väikesed, et oluliselt mõjutada enesetunnet. Pigem kaldun arvama, et nõrkus ja kurguvalu pole autoimmuunse kilpnäärmehaigusega kuidagi seotud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.