11 aastase poisi labakäe röntgenülesvõte 03.10.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Käisin pojaga endokrinoloogi juures. Poeg saab peagi 12 aastaseks. Laps ükipikk 172.5 cm, lisaks ka ülekaal. Saadeti röntgenisse. Nüüd tuli vastus, millest suur osa jääb mulle arusaamatuks. Arsti juurde läheme uuesti alles novembri lõpus.

Radioloogilise uuringu tulemus:

Röntgenogramm vasakust labakäest PA. 11a 10k poisslaps. Radiuse ja ulna epifüiside siluetid välja
kujunenud, kasvuplaadid avatud. 8 randmeluud, luulised siluetid välja kujunenud. Falangide epifüüisid
täismõõtmetes, capping efekt olemas kõigil tasanditel, kasvuplaadid avatud. Luuline vanus 14a. Järeldus: Luuline
vanus 14a.

Kas see tähendab, et kasvab mühinal 2 m täis?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poja luuline vanus on veidi suurem kui kronoloogiline. Kasvuplaadid on avatud ja seetõttu on ka edaspidi pikkuskasv võimalik. Kas tuleb 2m täis või mitte, on praegu võimatu ennustada. Täpsemalt tõlgendab teile uuringu tulemusi siiski lasteendokrinoloog. Mina lastega ei tegele ja minu kogemus luulise vanuse hindamisel on minimaalne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.