lapse ülekaal 21.05.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 12. aastase poisi ema. Poiss on 164 cm pikk ja kaalub 72 kilo. Tugev on ta alati olnud (sündides kaalus 3888 g), aga ülekaalulisus hakkas tekkima kooli minnes. Söögiisu on väga hea, kuid magusaga ei liialda. Oleme käinud ka endokrinoloogi vastuvõtul ning nende soovitusel liitunud kaalujälgijatega. Pelae esimesi külastusi langes kaal 1,5 kg ja on nüüd kaks kuud kõikunud kilo piires üles ja alla. Küsisime nõu ka kaalujälgijate spetsialistilt, aga abi ei saanud. Öeldi vaid, et oodake kuni hormoonid on rahunenud. Oleme isaga mõlemad pigem kõhnad ja seda mitte dieeti pidades. Samas on minu vend ja isa olnud mõlemad mures ülekaaluga. Kas on mingit toodet mida võiks anda ka 12 aastasele lapsele, et vähendada isu ning mis ei mõjuks tematervisele? Või on mõtekas tõesti oodata ja loota, et ehk kasvab välja? Või on hoopis geenid ja võitlemine on mõtetu? Oma loomult on ta väga minu venna sarnane.

Ette tänades, mures ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Muretsemine on emade amet. Tõenäoliselt on tõepoolest tegemist Teie suguvõsa tüüpilise meesliikmega sarnaselt Teie vennale ja isale. See ei tähenda aga, et probleemiga ei tuleks tegeleda. Järgige kaalujälgijate soovitusi ja innustage noormeest sportima ja viibima võimalikult palju vabas õhus. Suvel tuleks kasuks jõukohane füüsiline töö. Samas ärge lootke mingeid kiireid tulemusi, hea oleks juba seegi, kui Teie poeg, kes aastas kasvab tõenäoliselt üle 5cm, samas ühtegi kilo juurde ei võtaks. Mingeid kehakaalu langetavaid ravimeid ma kasvueas poisile ei soovita. Kui magusaisu on väga suur, võib proovida kroomitablette.
Säilitage positiivne suhtumine, toituge tervislikult ja sportige koos kogu perega. Ka teile ja abikaasale tuleb see kasuks, kuigi olete normkaalus. Ülekaalulised lapsed on sageli kaaslaste pilkealused ja seepärast ei tohi kodus teha kaalust liiga suurt probleemi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.