Kilpnäärme paremas sagaras sõlm 12.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp.pr Anu Ambos.

Olen väga murelik 16 aastase poisi ema, käisime erakorralisel vastuvõtul Mustamäe Haiglas, kuna kaelal on päsis suur muna, mille avastasin alles 1,5 nädalat tagasi. Kompuuteruuringus avastati kilpnäärme paremas sagaras 2x3cm, ovaalne, piirdunud, suhteliselt homogeenne madaltihe sõlm, mis kontrasteerub ühtlaselt, muust näärmest vähemal määral, KT leid ei viita maliigsele muutusele(välimus sobib beniigsele muutusele, uuritud alal puuduvad mts-d ja ka lokaalselt agressiivse leviku tunnused puuduvad). Endokrinoloogi vastuvõtule saame 4 augustil.
Kas 3 nädalat ei ole liiga pikk aeg ja see sõlm ei muutu liiga suureks selle ajaga. Palun kirjutage paari lausega sellest haigusest, milliseid uuringuid veel tehakse, kuidas toimub ravi?
Olen mures veel ühe seiga pärast, 8 aastat tagasi avastati poisil silmades muutused silmapõhjades, oleme käinud kogu aeg silmaarstide juures, nägemine halveneb kogu aeg, mul tekkis kahtlus, et äkki on kilpnäärme ja silmade probleem kuidagi seotud ajuripatsiga? 8 aastat tagasi tehti ka peast uuring aga siis ei leitud muutusi peas.
Veel olen täheldanud viimasel ajal liigset vee tarbimist ja kehaehituselt kõhn ei ole lihaseid. Kaks kuud tagasi avastasin veel ühe imeliku tähelepaneku peale juuksuris käiku ja juuste lõikust oli juustes päris suur juustest tühi laik 2x2 cm. Kas see on ka kuidagi kilpnäärmega seotud?
Peaksin pöörduma veel mõne muu erialaarsti juurde või kõikide selliste probleemidega tegeleb endokrinoloog?

Teid ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei saa kompuuteruuringu põhjal üheselt diagnoosida Teie poja kilpnäärmehaigust. Kõige tõenäolisem on parema sagara tsüst. Vajalik on kilpnäärmesõlme punkteerimine ultraheli kontrolli all ja vereproov.
Kindlasti EI PÕHJUSTA sõlm kilpnäärmes muutusi silmapõhjades, kehaehituse iseärasusi , suurenenud veetarbimist ega laiguti esinevat juuste väljalangemist. Ajuripatsiga ei ole kilpnäärmesõlmel samuti mingit seost.
Kui olete saanud vastuvõtuaja endokrinoloogile 04.08, on see väga hästi ja vahepealse paari nädala jooksul ei juhtu Teie pojaga midagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.