Suurenenud karvakasv näol 08.01.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures, sest viimase 6-12 kuu jooksul on mul märgatavalt suurenenud karvakasv lõua piirkonnas. Kui varem oli mul palju aastaid lõua otsas üks koht, kust kasvas vahel paar tugevat tumedat karva, mida oli lihtne eemaldada, siis viimasel ajal on terve lõug kattunud palju tihedamalt karvadega, pikkade pehmete heledatega ja ka tumedatega, osad neist tugevad nagu habemekarvad. Tunnen, et see mõjutab tugevalt mu enesekindlusele ja olen üsna mures, kas asi võib veel hullemaks minna. Millest see on põhjustatud? Mu peres teistel naistel sellist asja pole. Guugeldades olen lugenud, et sageli on liigne karvakasv seotud polütsüstiliste munasarjadega. Teismelisena oli mul munasarjapõletik, hiljem pole seda tuvastatud, septembris käisin ka just günekoloogi juures kontrollis ja ta ütles, et kõik paistab väga ilus (ainult üks healoomuline väike tsüst paistis emakas, mida jälgib edasi). Olen küll märganud, et umbes samas ajavahemikus, viimase 6-12 kuud jooksul, on mul hakanud esinema pms-le sarnast närvilisust ja alakõhu pakitsust lisaks tavapäraselt enne menstruatsiooni ka vahetult pärast menstruatsiooni ning lisaks tsükli keskel ovulatsiooni ajal. Kas see võib ka probleemiga seotud olla?
Guugeldades mainitakse ka, et suurenenud karvakasv võib olla seotud kilpnäärme probleemidega? Nii mu isal kui isapoolsel vanaemal on kilpnääre opereeritud, minul siiani probleeme pole olnud, aga kas peaksin kontrollima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kindlasti ei ole suurenenud karvakasv näol seotud kilpnäärmega - ei üle- ega alatalitlus karvakasvu ei soodusta. Karvakasv näol nn. habemekasvu piirkonnas on seotud meessuguhormoonidega ja polütsüstiliste ovaariumide sündroom on meessughormoonide liiaga seotud pärilik seisund, mis tavaliselt manifesteerub puberteedieas või noore täiskasvanuna. Soovitan karvakasvu probleemi arutada oma günekoloogiga. Jämedate tumedate karvade eemaldamiseks võib pöörduda kosmeetiku poole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.