L-thyroxine annus vale 16.11.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mu endokrinoloog lahkus haiglast. Vajan aga nőu kiirelt.
Tegin 11.11.22 TSH vereproovi, see on kőrge 6.19, ja fT4 oli 11,8 ja fT3 3,4.

Olen viimased 5 kuud vőtnud pool 100 mikrogrammisest tabletist hommikul túhja kőhuga, aga 30 min vahet sőőmise ja kohviga pole hoidnud.
Juused langevad válja, on alopeetsia 7 a. Tunnen vásimust, on menopaus, kuumahooge váhe, őhtuti.
2021 loigati healoomuliste váikeste kasvajate tőttu pool kilpnááret ára, sellest ajast olen L-thyroxine peal.
Eestis on 100 mikroqr tabletid ja 75 mikrogrammiseks jube raske ise loigata. Mida teha? Kas see on ok kui vaheldumisi vőtta 100 micro gr ja 50 mikrogrammi úle páeva ja kas 30 min vahet sőőmisega on úlioluline?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tehtud hormoonanalüüside alusel soovitaksin tõepoolest L-türoksiini annust suurendada 75 mcg-ni päevas. Selleks võtke vaheldumisi ühel päeval 50 ja teisel 100 mcg s.t. kui Teil on 50 mcg-sed tabletid, siis vaheldumisi ühel päeval üks ja teisel kaks tabletti, kui Teil on 100 mcg-sed tabletid, siis vaheldumisi ühel päeval pool ja teisel terve tablett. L-türoksiini tuleks võtta tühja kõhuga ja maksimaalseks imendumiseks peaks maos olema piisavalt hapet. Seega peaks L-türoksiini ja hommikusöögi vahel siiski väike vaheaeg olema, võib-olla piisab ka 15-20 minutist. Kordusanalüüsid võiks teha 1-2 kuud peale L-türoksiini annuse suurendamist.
Osaliselt on Teie vaevused seotud kindlasti ka kliimaksiga - nii naha ja limaskestade kuivus, juuste hõrenemine kui ka kehakaalu tõus on tüüpilised klimakteerilised nähud. Seega arvan, et kilpnäärme hormoonide normaliseerumine Teid neist vaevustest täielikult ei vabasta. Soovitan nõu pidada oma günekoloogiga, kuidas kliimaksi periood vähemate vaevustega üle elada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.