Muu täpsustatud hüpotüreoidism 31.01.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Sooviksin oma diagnoosile teist arvamust. Olen 32a naine, lapsi pole aga soov rasestuda, kaebusi pole, diabeeti pole, ravimeid ei võta. Tegin aasta lõpus põhjaliku tervisekontrolli ja ainsad, mis normist väljas, olid TSH=4.11mlU/l ja D-vitamiini alanenud tase 50.8nmol/l. fT4 oli normis: 17.88pmol/l, fT3 ei kontrollinud. Käisin pärast seda endokrinoloogi vastuvõtul, kes lasi lisaks määrata TPO IgG, mis oli normis: <3.0 kU/l. Papatsioonil leitav suurenemiseta. Arst määras siiski L-türoksiini annuse 25mg ,sest planeerin rasedust, aga ma ei soovi väga ravimeid tarvitama hakata, eriti kui need on eluaegsed. Kui sain õigesti aru, siis rasestumist soosib TSH tase 2.5 ja olen valmis võtma ravimit, kui see aitaks rasestuda ja mõjuks ka beebi arengule hästi.
Kas on võimalik, et esialgne TSH on laboris valesti määratud ja peaksin kindluse mõttes uue analüüsi tegema, et mitte liiga rutakalt ravimeid tarvitama hakata?

Kas muud lisauuringud oleksid vajalikud, et aru saada, miks TSH tase natuke kõrgem on?

Saan aru, et kilpnäärmeprobleem võib olla pärilik, aga kas toitumise/ trenniga saaks seda kuidagi reguleerida? Mainin ka ära, et emapoolsel vanaemal on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus.

Millised on ohud kui näiteks raseduse planeerimise ja kandmise ajal ravimit tarvitada, aga pärast sünnitust katkestada L-türoksiini võtmine?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiini tarvitamiseks Teil vajadus puudub - TSH taseme tõus on minimaalne, FT4 normis. Mikrodoosi (25 mcg päevas) mõju täiskasvanud inimesel on kaheldav. Krooniline autoimmuunne türeoidiit on siiski võimalik hoolimata TPO-AK normis tiitrist, kõrge võib olla teiste antikehade tiiter (Tg-AK) ja pärilik foon (vanaema) on Teil olemas. Samas ei mõjuta türeoidiit rasestumist kuni hormoonid on normis. Analüüsi (TSH, FT4) võiks u. 6 kuu möödudes korrata, kindlasti on vaja seda korrata rasestumisel.
Samas pole L-.türoksiini põhjust karta, kui seda kunagi tõepoolest vaja peaks olema - kõrvaltoimeid sellel ei ole ja sõltuvust see ei tekita. Ka lootetoksilisi toimeid L-türoksiinil ei ole, lootele võib halvasti mõjuda kompenseerimata alatalitlus. Toitumise ja trenniga kilpnäärme talitlust reguleerida ei saa. Ülemäärasest jooditarbimisest soovitaksin pigem hoiduda (krooniline autoimmuunne türeoidiit ei ole kuidagi seotud joodivaegusega).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.