L-thyroxini liiga suur doos 02.11.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on kilpnäärme alatalitlus ja võtan selle pärast 100 mcg L-Thyroxini iga päev. 27.07 oli TSH mul 2,95 ja FT4 15. Nüüd umbes 2 nädalat tagasi hakkasin ennast halvasti tundma, mul oli muidugi ka mingi kõhuviirus, kuid pärast seda on umbes 2 nädalat olnud sellised nõrkushood, pulss on kiire ning olen kaotanud ka 2 kilo. Nüüd 26.10. oli mul TSH 0,6 ja FT4 23,39 hommikul ilma rohu võtmata. Kuid peale seda, kui ma analüüsi ära andsin, siis järgmisel hommikul tegin ma rumala otsuse ning võtsin rohtu 112,5 mcg-d. Kuna ma mõtlesin, et nagunii tuleb doosi suurendada, kuigi ma tegelikult veel ei teadnud, et mul on hoopis ületalitlus tekkinud Seda ma arstile ei julgenud öelda. Arst ütles, et kuna enesetunne on kehv ja nõrk, siis 4 nädalat pean hoopis nüüd ainult 75 mcg võtma ja siis teeme uue analüüsi.
Kas nüüd, kuna korra võtsin 112,5mcg läheb kauem aega, et näidud normi läheks? Kas oleks pidanud korraks hoopis rohu võtmise katkestama? Endiselt on pulss aegajalt kiire ja enesetunne pole kõige parem. Tahaksin, et TSH ja FT4 rutem normi piiridesse läheks. Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete saanud oma esimese õppetunni, et üksnes enesetunde alusel L-türoksiini annuse üle otsustada ei ole mõistlik. Siiski arvan, et ühekordne väike annuse suurendamine ei halvenda kuigivõrd Teie olukorda, ega aeglusta analüüside normaliseerumast. L-türoksiini katkestamist ma Teie puhul vajalikuks ei pea. Samuti pole kilpnäärme hormoonanalüüsides nii suurt muutust, et vähene üledoseerimine kuigivõrd Teie enesetunnet võiks mõjutada. Soovitan tarbida piisavalt vedelikku (mineraalvett) ja vältida raskesti seeditavaid toite, et "kõhuviirusest" lõplikult üle saada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.