Juuste väljalangemine ja peanaga põletik 06.06.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Peanahk valutab päris kõvasti paarist kindlast kohast ja juukseid on kiiresti välja langenud. Väljalangemine on samuti pigem kohalik, mitte difuusne, aga selget ümmargust paljast laiku ei ole. Langevad välja mitte tavalistest kohtadest, nagu meestel keskeas normaalne - otsaesine ja kukal, vaid kusagilt pealae ja otsaesise vahepealt, natuke paremal pool. (Valu on viimasel ajal natuke teises kohas kui hõrenenud laik, aga see võibolla käibki nii, et alguses valutab, hiljem tekib juuksekadu?) Valutavad kohad punetavad, punetavad laigud on isegi kohati natuke peanahast kõrgemal, paistes.

Tuvastatud on D-vitamiinipuudus ja testosterooni madal tase; need on nüüd mõnda aega normaalsel tasemel olnud, aga peanaha sümptomid pole paranenud. Tehtud on peanaha biopsia; patogeeni ei tuvastatud. Kilpnääret kontrollitud pole.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie mure kuulub küll pigem nahaarsti kui endokrinoloogi valdkonda. Kilpnäärme talitlust võib ju igaks juhuks kontrollida, kuid raskekujuline alatalitlus, mis võib juuste väljalangemist põhjustada, toob kaasa ka palju teisi vaevusi - tursed üle kogu keha, kehatemperatuuri languse, südametegevuse aeglustumise, pideva uimasuse ja apaatia jne. jne. Ei tahaks hästi uskuda, et selline probleem oleks seni tähelepanuta jäänud. Samuti viitab pigem nahahaigusele peanaha punetus ja hellus. Endokriinhaigust pean Teie vaevuste põhjusena ülimalt vähetõenäoliseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.