Kõrge östradiool 24.03.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist,

Mõned aastad tagasi tundsin märgatavat elukvaliteedi langust. Pidev väsimus, libiido langus, suurenev unevajadus, muutuvad tujud. Üritasin ise olukorda lahendada ja tegin elus palju muudatusi, loobusin suitsetamisest, tegelesin aktiivselt spordiga, vaatasin toitumise üle jms. Antud muudatused küll andsid positiivset mõju kuid ei tundnud ennast ikka hästi, samuti füüsiline areng oli minimaalne, kuigi olen normaalkaalus 79kg ja 183 siis väike rasvakõht ikka ees ja taandub väga vaevaliselt.

Umbes pool aastat tagasi tundsin ka rindades hellust. Pöördusin abisaamiseks meestearsti juurde, tehti hormoon analüüsid ja esimese analüüsi tulemused olid järgnevad:

TSH 1.2 mU/L
DHEAS 14.4 umol/L
LH 9.31 U\\\\L
Prolaktiin 181
Testosteroon 24.02 nmol/L
Suguhormoone siduv globuliin 31.46 nmol/L
Östradiool 304 pmol/L

Arst leidis et östradiool on liiga kõrge, mitmed korduvanalüüsid näitasid sama tulemust 280-320 pmol/L

Kirjutati välja nolvadex, esimesed kuud aitas rohi hästi tundsin ennast paremini, elukvaliteet paranes igas mõttes. Trennis suutsin palju rohkem ja kõhurasv kadus kahe kuuga.
Uued analüüsid kahe kuu möödudes näitasid et
Testosteroon on tõusnud 36nmol/L peale kuid östradiool ikka 310 pnmol/L. Viie kuu möödudes tunnen jälle langust elukvaliteedis.
Kas minu mured on seotud kõrge östradiooliga? Miks see üldse mul kõrge on? Kas selle on ka mingit konkreetset ravi, millega seda saaks langetada, sest praegu tunne et parem enesetunne oli kõrgenenud testosterooni arvelt.

Tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõrge östradiooli tase meestel võib olla tingitud munandite või neerupealiste kasvajatest, maksahaigustest, alkoholi liigtarbimisest, kilpnäärme ületalitlusest, rasvumisest. Loodetavasti on Teile tehtud kasvajaid välistavad uuringud. Kilpnäärme talitlus on normis (TSH 1,2 mIU/l). Igaks juhuks tasuks välistada maksahaigus. Eluviis võiks olla sportlik ja normkaalu tuleks hoida, alkoholitarbimine võiks olla minimaalne.
Teie testosterooni tase on noorele mehele kohaselt kõrge ja seda kunstlikult tõsta pole vaja.Tegelikult ei tohiks östradiool olla Teie murede põhjuseks. Östrogeeni kõrge tase võiks põhjustada rinnanäärmete suurenemist, võib-olla ka libido langust, kuid mitte tujukust ega unevajaduse suurenemist. Ka rasvkude võiks naissuguhormoonide mõjul ladestuda pigem puusadele ja nahaaluskoesse kui kõhule. Kui tõepoolest rinnanäärmed suurenevad, võib nolvadexist kasu olla. Lihtsalt enesetunde parandamiseks seda küll võtta ei tasu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.