Kilpnäärme alatalitlus ja ravi 02.02.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

olen 31-aastane naine ja mul avastati kerge kilpnäärme alatalitlus, TSH oli 4.434. Samas T3 ja antikehad (oli vist 38 60st) jäid normi piiresse. Arstile pöördusin väsimuse, unetuse, külmakartlikkuse, hääle käheduse ja akne kaebustega. Samuti olen läbi aegade väga sageli haigestunud hingamisteede viirushaigustesse. Olen laulja ja rohke lima, tihedad haigused ning hääle kähedus takistavad töötegemist. Endokrinoloog leidis, et arvestades minu vanust, allesolevaid viljakusaastaid ja sümptomeid oleks mõttekas asendusraviga alustada, kuna TSH võiks olla pigem 2.5. Perekonnas samas rohkem kilpnäärmehaigust ei esine. Minu küsimused - kas asendusravist tingitult kilpnäärme veel laisemaks ei muutu, st et satub sõltuvusse tarbitavast hormoonist ja lakkab ise hormooni tootmast? Ja kas tekkinud alatalitlust on võimalik äkki toitumisega korda saada? Kas kilpnäärme talitlus võib ka kõikuda, nt talvel on 4.4, aga suvel läheb tagasi normi, mistõttu ravi poleks vaja?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH on Teil tõusnud minimaalselt ja kilpnäärme alatalitlusest selle tõelises tähenduses Teie puhul rääkida ei saa. Seega ei ole ka väsimus, unetus, akne jne. kuidagi kilpnäärmega seotud ja L-türoksiinist neile leevendust oodata ei tasu. Kui antikehade tiiter on madal ja puudub tõestus autoimmuunse kilpnäärmehaiguse olemasolu kohta, ei ole ühtset seisukohta, kas selliseid minimaalseid hormonaalseid kõrvalekaldeid ravida või mitte. Noorte fertiilses eas naiste puhul soovitatakse pigem ravida (eriti kui esineb viljatusprobleem), peale menopausi aga pigem mitte ravida. L-türoksiini väike annus õnneks siiski kilpnääret "laisaks" ei muuda ja mingit sõltuvust ei tekita. Kui ravimi ära jätate, töötab kilpnääre tavapäraselt edasi. Võib-olla polegi kilpnäärme talitlus korrast ära ja kui paari kuu pärast uuesti analüüse teete, on TSH normi piires. Toitumisega kilpnäärme talitlust kuigipalju mõjutada ei anna ja mingit eridieeti pole mõtet pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.