Kõrge TSH, kuid hormoonid korras 28.11.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kuu aega tagasi määrati kliinilises veres kilpnäärmehormoonid.
P-TSH 6,74
P-fT4 15,0
P-fT3 4,9
Ning kolesterool
P-Chol 5,7
P-HDL-Chol 2,02
P-LDL-CHOL 3,52
Arst ravi ei määranud, kuid oli siiski seisukohal, et see võiks vajalik olla. Kas peaksin alustama t-türoksiini lisandiga? On selge, et kilpnääre on laisavõitu, olgugi et hormoonid on veel normaalses vahemikus. Kuid kõrge TSH minu vanuses (27) ei ole ju hea ei viljastumise seisukohalt ega üldise tervise mõttes? Lisaks on 15 aastat mind kimbutanud väga vinduv akne, millest ei ole lahti saanud korduvate kõige kangemate antibiootikumide kuuridega, pealemääritavate ravimite ega muuga. Suguhormoone on korduvalt kontrollitud ja need on alati olnud korras. Päevad käivad regulaarselt, kuigi alakõhuvaludega. 15 aastat tagasi haigestusin ka 1-tüüpi diabeeti.
Kas kõrge TSH võib olla süüdi üldises energiapuuduses, aknes ning kõrgemas kolesteroolis? Kaalun 167cm pikkuse juures 51 kg ning elustiil ning toitumine on tervislikud.
Palju küsimusi, kuid loodan siiski abi saada. Suured tänud ette!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Normist kõrgem TSH viitab kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile, mis Teil suure tõenäosusega siiski on. Kuna FT3 ja FT4 on normis, ei ole TSH vähene tõus energiapuuduse põhjustaja. Akne põhjusena ei tule see kindlasti arvesse, kuna kilpnäärme alatalitlus pigem kuivatab nahka, akne tunnuseks on aga rasune nahk. Hormoonid, mis aknet soodustavad, on messuguhormoonid.
Kui soovite lähemas tulevikus rasestuda, soovitan võtta väikeses annuses L-türoksiini (50 mcg päevas), mille tulemusena TSH tõenäoliselt nihkub normivahemikku. Kui hetkel rasestuda ei soovi, võite jääda ka lihtsalt jälgimisele ja eks 6 kuu möödudes ole näha, kas TSH tõuseb veelgi või normaliseerub.
Kuna olete 1. tüüpi diabeetikuna nagunii endokrinoloogi jälgimisel, siis saate oma arstilt nõu ka kilpnäärme osas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.