Kilpnäärme sõlme operatsioon 30.10.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas Eestis kasutatakse kilpnäärme sõlme operatsiooni ajal neuromonitooringu meetodit, et säästa häältepaelu?
Kolm aastat tagasi mul avastati kilpnäärme vasaku sagaras sõlm 6,5x4,1x3,2 cm, mis ulatub sternumi ülaserva taha, komprimeerib trahheat (transversaalmõõt 10mm; üleval- ja alpool kilpnääret 17-18mm) ja dislotseerib seda kergelt paremale. Kuna teenin oma häälega, olen mures, et pärast operatsiooni, kui juhuslikult rikutakse häältepaelad ja hääl muutub kähedaks või kaob, siis ei saa ma enam töötada, sellepärast lükkan operatsiooni edasi. Kuulsin, et neuromonitooring, mida kasutatakse välismaal välistab häältepaelte haavamist. On see nii? Ette tänades, V.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eestis neuromonitooringut kilpnäärmelõikustel ei kasutata. Seda ei kasutata ka enamuses Lääne-Euroopa kliinikutes, kuna häälepealu innerveeriva närvi vigastus lõikuse käigus on harvaesinev tüsistus (1-2%). Pigem on oluline kirurgi kogemus. Samas on loomulikult erijuhte, kui tüsistuste risk on suurem - korduvad lõikused, vähilõikused, hiidstruumad, operatsioonid lastel jne.
Soovitan arutada oma probleemi endokrinoloogi ja kogenud kilpnäärmekirurgiga, kes teavad kõiki asjaolusid ja aitavad kaaluda poolt ja vastu argumente.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.