Rasedus ja L-thyroxini kasutamise vajadus 11.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen praegu rase (14. nädal). 7. nädalal vereanalüüsist selgus, et TSH oli 6,25. Läksin endokrinoloogi juurde, tegin uuesti analüüsi, mis oli korras. Kuu pärast endokrinoloog kutsus uuesti enda juurde, seekord TSH oli 4,28 (norm 0,27-4,2), FT4 normis. Endokrinoloog kirjutas retsepti L-thyroxini võtta 25 mg päevas. Analüüsi tegemise ajal oli mul veel põiepõletik, mida ravisin nitrofurantoiniga. Kardan, et järsku see ka kuidagi mõjutas analüüsi tulemust. Nüüd mõtlen, kas nii pisikese muutuse pärast peab kohe hormooni võtma? Järsku piisab joodi preparaadi võtmisest ja uuesti vere analüüsi andmisest või isegi selline muutus on ohtlik lootele?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on Teil tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga, mis sünnituse järgselt ja ka peale raseduse katkestamist ägenes. Sellise probleemiga naised võiksid raseduse ajal TSH mõõduka tõusu korral tõepoolest võtta väikest annust L-türoksiini, et kindlustada lootele piisav hormoonivaru (loode on just esimesel trimestril täiesti sõltuv ema kilpnäärmehormoonidest). See on pigem profülaktiline abinõu ja suure tõenäosusega ei ole vähese TSH tõusu puhul sellist hormoonivaegust, mis loodet tõsiselt võiks kahjustada. Aga parem karta kui kahetseda. Kroonilise autoimmuunse türeoidiidi puhul on jooditablettidest vähe abi ja hormoonitootmist see ei suurenda. Vereanalüüsi aga tuleb 1-2 kuu möödudes niikuinii uuesti teha. Nitrofurantoin kilpnäärme hormoonanalüüsi tulemusi ei mõjuta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.