Kilpnäärme alatalitlus ja dieediga saavutatud kaalulangus 12.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mul on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus ja võtan 50 mikrogrammi L-THYROXIN'i päevas. Vähendasin oma menüüs süsivesikuid ja võtsin kaalust alla üle 10kg ning nüüd olen enam-vähem normaalkaalus (kaaluindeks 23,9). Mureks on aga see, et juukseid on hakanud väga palju välja langema. Lasin teha aneemiaanalüüsid ja need näitajad olid korras. Kas võib olla, et kaalu kaotamise tõttu ei ole see 50mikrogrammi l-Thyroxini enam piisav või vastupidi-on liigne kogus? Kas kaalulangus võib kilpnääret negatiivselt mõjutada? Kas kilpnääret peaks aeg-ajalt kontrollima (viimastest analüüsidest on üle aasta kindlasti möödas)?
Olen väga mures, sest ei saa endale lubada juustekaotust (Kaks aastat tagasi loobusin antibeebipillidest ja kaotasin 8 kuu jooksul üle poole oma juustest, praeguseks on tagasi kasvanud juuksed vaevalt 12cm pikad).
Menstruatsioonid ei ole ka väga korrapärased, vahed on 33-38 päeva tavaliselt.
Esitan küsimuse siitkaudu, kuna endokrinoloogi juurde ei ole vabu aegu lähima kolme kuu jooksul :(
Tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui saate kilpnäärme alatalitluse tõttu asendusravi, on kord aastas hormoonanalüüside tegemine igati asjakohane. Soovitan pöörduda selles asjas oma perearsti poole.
L-türoksiini annus 50 mcg on nii väike, et sellega üleannustamine on praktiliselt võimatu. Aastate jooksul kroonilisest türeoidiidist põhjustatud hüpotüreoos süveneb. Võimalik, et L-türoksiini annust tuleb hoolimata kaalulangusest hoopis suurendada.
Juuste väljalangemine ei pruugi olla otseses seoses kilpnäärmehaigusega, kuigi hormonaalsed nihked seda kindlasti mõjutavad. Autoimmuunsete kilpnäärmehaigustega esineb sageli üheaegselt ka autoimmuunne allopeetsia (juuksetus). Otseselt autoimmuunne türeoidiit allopeetsiat ei põhjusta, kuid mitme autoimmuunse haiguse koosesinemine on sage nähtus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.