kilpnäärme ületalitluse joodiravi? 17.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere mul avastati kuu aega tagasi kilpnäärme ületalitlus.Nüüd olen kuu aega Mercazolyli tablette söönud ja tehti uued vereproovid.Arsti sõnul on kilpnääre kontrolli alla saadud aga veres on valgeliblede üleküllus tekkinud. Või-bolla tuleb teha joodiravi,kuna tabletid ei sobi.Mis see on ja kuidas see mõjuda võib?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui veres on tekkinud valgeliblede üleküllus, ei tahaks seda küll merkasoliiliga seostada. Valgeliblede ülekülluse kõige levinum põhjus on bakteriaalne põletik. Merkasoliili kõrvaltoimena võib tekkida valgeliblede vaegus. Sel juhul tuleb merkasoliilravi lõpetada ja teisi ravimeetodeid otsida.
Radiojoodravi on kilpnäärme ületalitluse radikaalne ravimeetod. Patsiendile antakse ühekordselt väike annus radioaktiivset joodi, mis neeldub kilpnäärmes ja hävitab kilpnäärmerakke nn. seespoolt. Selle tulemusena kilpnäärme talitlus järk-järgult väheneb, ületalitlus kaob ja enamasti tekib püsiv alatalitlus. Alatalitlust kupeeritakse sünteetilise kilpnäärmehormooniga (üks tablett L-türoksiini iga päev), ületalitlus kunagi enam tagasi ei tule. Radioaktiivset kiirgust karta ei maksa, kuna siseelundid saavad kiirgusdoosi, mis on võrreldav tavalise röntgen- või kompuuteruuringuga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos