Kilpnäärme alatalitlus ja rasestumine 31.01.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul avastati kilpnäärme alatalitlus.Näidud siis
SfT3 5,48
SfT4 10,0
S-TSH 10,1
S-aTPO 254
Kuidas Teie kommenteeriksite selliseid näite?Günekoloog kirjutas mulle välja L-Thyroxini 50 mcg päevas ja käskis kordusanalüüsi teha märtsi teisel nädalal. Olen ainult ühe võtnud praegu. Olin teel kunstliku viljastamise poole ja günekoloog soovitas oodata aprillini vähemalt, et TSH oleks alla 2. Siit ka minu küsimused, kui suur oleks võimalus rasestuda ka loomulikult, nüüd, kui probleem avastatud? Olen lugenud paljudest kohtadest, et kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada mitterasestumist. Kahtlustan juba praegu, et olen rasestunud, aga täpselt veel ei tea, kui hull oleks olukord rasestudes selliste näitudega. Olen lugenud raseduste katkemistest ja väärarengutest. Seda ma kardan väga, kuna laps oleks väga oodatud. Loomulikult üritan saada nüüd ikka seda näitu korda, aga juhul kui olen juba pregu rasestunud, kas siis on kindel, et midagi head sellest ei tule või on ka võimalus, et kõik lõpeb veel hästi? Tean, et rasestudes suurendatakse rohu doosi, kui palju oleks seda vaja minu näitajate puhul suurendada,juhul kui rasestun? Günekoloog mind endokrinoloogi juurde ei suunanud, kas ma peaksin minema selliste näitudega ennast põhjalikumalt kontrollima? Ja kas tohib koos L-thyroxiniga tarvitada ka Wellwoman või Livol multivitamiine? Ette tänades, M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud mõõdukas kilpnäärme alatalitlus. See vajab kindlasti asendusravi, eriti silmas pidades planeeritavat või olemasolevat rasedust. Seega soovitan kindlasti günekoloogi ettekirjutust järgida ja L-türoksiini võtta. Isiklikult arvan, et rasedana vajaksite tõenäoliselt veel suuremat annust - ehk 75 mcg L-türoksiini päevas. Ka kontrollanalüüsi tegemine asendusravi annuse korrigeerimiseks on kindlasti vajalik.
Mõõdukas kilpnäärme alatalitlus ei pruugi põhjustada viljatust ja seetõttu pole välistatud, et Teil on õnnestunud rasestuda. Samas võib see siiski olla raseduse enneaegse katkemise põhjuseks. Seega soovitan mitte riskida ja kindlasti L-türoksiini võtta. Juba olemasolevat rasedust Te katkestama ei pea. Mõõdukas kilpnäärme alatalitlus, mida raseduse varases järgus piisava asendusraviga korrigeeritakse, ei põhjusta tõenäoliselt mingeid loote arengurikkeid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.