Uuesti rasestumine 30.12.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuna olen põdeja, siis ei saa küsimata jätta. Sünnitasin mai 2023 ja kuna meil plaanis teine laps ka saada nii, et neil oleks võimalikult väike vanusevahe, siis oleme kolm kuud proovinud, kui ei miskit - ei jää rasedaks. Käisin endokrinoloogi juures peale sünnitust ja küsisin kas see võib takistada, ta vastas, et ehk üks kaks kuud, kuid siis normaliseerub ja ei tohiks takistusi olla. Sellest aga omajagu nüüd aega möödas. Minu küsimus - kas kilpnääre võib takistada uuesti rasestumist ?
Nov andsin analüüsid, arat kirjutas digilukku “Teada autoimmuunne türeoidiit. Asendusravi ei saa. Sünnitas kuus kuud tagasi. Kolm kuud tagasi oli TSH suprimeeritud, muud analüüsid olid normis. Tekkinud on ajutine hüpotüreoos.”

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kaasa pandud analüüsidest selgub, et Teil on tekkinud oluline kilpnäärme alatalitlus, mis võib tõepoolest rasestumist takistada. Tõenäoliselt on põhjuseks autoimmuunne türeoidiit, mille puhul võib sünnituse järgselt tekkida alguses lühiajaline ületalitluse episood, millele järgneb kuid kestev kilpnäärme alatalitlus. Enamusel patsientidest kilpnäärme talitlus sünnitusele järgneva aasta jooksul küll normaliseerub, kuid alatalitluse periood võib kesta kuid ja tekitada vaevusi.
Esmaseks soovituseks oleks alustada asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga L-türoksiin 50 mcg päevas - ravimi võib välja kirjutada perearst. 1-2 kuud peale ravi alustamist tuleks teha kordusanalüüsid ja kui tekib probleeme, tuleks endokrinoloogiga konsulteerida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.