kaalutõus versus hormoonid 27.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Olen 26-aastane naine.Selle aasta algusest on mu kaal tõusnud 10 kilo võrra,ilmselt täielikult muutunud toitumise tõttu.Olen alati söönud seda mille järgi isu on ja kaal püsis 57 kg juures(160cm).Eriti armastasin magusat-koogikesi,küpsiseid,šokolaadi.Tihti sõitsin ka öösel poodi tordi järele,magusaisu tahtis silmanägemist võtta:).Aga neli kuud tagasi kadus magusaisu päevapealt,asendus lihaisuga(kuigi liha oli ka enne mu suur lemmik).Ärkan isegi öösiti üles Suure Nälja peale ja enne magama ei saa jääda kui kasvõi vorstiviil hammaste vahel.Samas kõht tühi nagu polegi,lihtsalt hirmus isu on.Mu pere on juba ka mures,sest Raffaello karp seisab puutumatult kuude viisi juba,enne oleksin selle 10 minutiga tühjaks söönud,praegu ei suuda isegi vägisi sisse ajada.Kuigi tahaks...või on see vana harjumus lihtsalt.Kas mul võib olla mingi hormonaalne häire ja milliseid teste saaks teha?Perearst on mul kahjuks selline kes ise initsiatiivi üles ei näita,pean ise teadma milliseid teste tahan-nõuan?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ühtegi hormonaalset häiret ega endokriinhaigust, mis muudaks magusaisu lihaisuks ma küll ei tea. Inimeste maitse-eelistused muutuvad elu jooksul kindlasti ja see on päris normaalne. Tüüpiline kiire maitseelistuse muutumise olukord naistel on rasedus või menopaus. Kuid maitseelistused muutuvad ka tavaelus koos vanusega ja eluviisi muutusega, kuigi tavaliselt pigem aegamööda ja märkamatult.
Ma ei arva, et peaksite oma magusaisu kadumise pärast muretsema. Küll on veidi problemaatiline öine söömine ja tasuks järele mõelda, millest selline harjumus on alguse saanud ja püüda korrapärase päevase toitumisega sellest loobuda. Üldse tasuks vanust silmas pidades teha oma toitumistavades väike inventuur ja püüda muuta lapsepõlve- ja neiuea harjumusi tervislikkuse suunas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.