Autoimmuunse türeoidiidi kontroll 04.04.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul diagnoositi 2016. aastal autoimmuunne türeoidiit, mis pärines isa emalt, kellel on nüüdseks juba ammu välja arenenud hüpotüreoos. Käisin hiljuti andmas vereanalüüse kilpnäärme kontrolliks. TSH 1.73, T4 9.9, T3 3.94 ja TPO 601.4. Perearst tegi kordusanalüüsi TSH-le minu kaebuste tõttu nädal aega hiljem ning siis oli see 3.25.
Nimelt esineb mul viimaste kuude jooksul öist higistamist, juuste välja langemist, kõhukinnisus ning samuti kaalutõus, mis jääb keskmiselt vahemikku +0.5kg nädalas, kuigi mu päevane kaloraaž jääb vahemikku 1800-2000kcal. Viimase 2.5 aasta jooksul on olnud mul kaalutõus 20kg. Kuigi ma mõistan, et mingi osa sellest on seotud mu toitumisega ja elustiili muutustega, siis siiski ei tundu see number minu jaoks loogiline. Samuti on mul tekkinud väljas umbes 1h viibides külmaurtikaaria, mis ei lähe üle enne kui ma ei võta Zyrtecit.
Lisaks nendele on muutunud mu menstruatsioonid 10x valulikumaks viimase 6 kuu jooksul. Vahepeal ei ole kasu isegi valuvaigistitest.

Lisan juurde ,et tarvitasin 07.2022-04.2023 ka escitalopram 20mg depressiooni raviks.
Seega mu küsimus on, kas on võimalik, et mu sümptomid on ikkagi seoses kilpnäärmega, olgugi, et analüüsid jäävad normi piiridesse või võis ka kõike seda mõjutada escitaloprami tarvitamine ning kas ma peaks mingit moodi edasi toimima?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme hormoonid on korras, siis on nad korras ja kilpnäärme talitlus normis. Teie vaevused seega kilpnäärmega ei seostu. Autoimmuunse kilpnäärmehaiguse tõttu on vajalik ka edaspidi iga-aastane kontroll, kuid praegu Te kilpnäärme osas mingit ravi ei vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.