Jood toidulisandites ja kilpnäärme alatalitus 09.05.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Minul diagnoositi kilpnäärme põletik (alatalitus) 3,5 aastat tagasi ja hetkel võtan L-Thyroxini 100-seid tablette 1 tableti päevas, ravidoosi täpsustamine hetkel käib.
Olen oma elus jõudnud sinnamaale, et mõtlen järelakasvu peale. Sain viimasel edokrinoloogi visiidil aru, et kui rohudoos pole õige (oli liialt palju enne), ei ole mõtet ka rasedust planeerida. Arusaamatuks jäi mulle - miks? Arst ütles, et siis tuleb abort, kuid ma ei täpsustanud, mida ta sellega mõtles (tuleb teha abort või võib juhtuda iseeneslik abort või veel midagi).
Ja veel üks küsimus. Kas toidulisandeid tarvitades peaks jälgima joodi sisaldust selles? Eelmisel aastal tarvitasin juuste ja naha jaoks mõeldud toidulisandit, mis sisaldas ka joodi (selle avastasin hiljem). Kuskil 1-2 nädala järel tekkis mul pidev iiveldus ning paaril korral isegi oksendasin peale söömist, kuna süda oli väga paha. Kas siin võis olla seos joodiga toidulisandis?

Jõudu Teile töös ja tänud ette vastuse eest!
M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mõistlik on tiitrida L-türoksiini annus Teile sobivaks enne raseduse planeerimist, kuna ebapiisavalt kompenseeritud alatalitlus võib põhjustada loote arengurikkeid või olla iseenesliku abordi põhjuseks (tõenäoliselt seda mõtles ka Teie arst). Kui hormoonanalüüsid on korras, on rasedus igati teretulnud. Analüüse tuleb siiski teha korduvalt ka raseduse ajal, sest L-türoksiini annusest peab siis jätkuma kahele ja seda tuleb tõenäoliselt veidi suurendada.
Joodi sisaldust toidus Te jälgima ei pea. Kilpnääre töötab Teil minimaalselt ja nii ei saa ka jood seda enam kahjustada. See, mis kutsus Teil seoses toidulisandi tarvitamisega esile seedetraktivaevused, ei olnud tõenäoliselt jood ja kilpnäärmega sel episoodil seost ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.