hüpotüreoos 15.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! 3 aastat tagasi,raseduse ajal avastati mul kilpnäärme alatalitlus. Võtan l-tyroxini 100 mg päevas.Küsimus: kas kilpnäärme alatalitlus on pärilik,mitmed mu lähisugulased põevad seda ja ka minu 17 aastane tütar on hakanud vaatamata aktiivsele sportimisele kaalus kõvasti juurde võtma ning kas ma saan midagi teha,et see haigus mu nooremat last ei puutuks. Aitäh.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse kõige sagedasemaks põhjuseks on krooniline autoimmuunne türeoidiit, mis on tõepoolest päriliku eelsoodumusega haigus ja selle ärahoidmiseks midagi ette võtta kahjuks ei saa.
Teie 17-aastasel tütrel tuleks selguse saamiseks määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiiter ja teha hormoonanalüüs. Nimelt ei põhjusta krooniline autoimmuunne türeoidiit (kui see peaks Teie tütrel kinnitust leidma) nii varases eas enamasti veel alatalitlust ja kaalutõusul võib olla palju muid põhjusi.
Noorem laps (eriti, kui tegemist on tütrega) võiks kilpnääret samuti kontrollida 15-16a. vanuses.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.