Veresuhkur ja kaalutõus 13.10.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 28 aastane naisterahvas. Viimased 4 aastat olen mures pideva kaalutõusuga, mille olen hetkel saanud nö. pidama, kuid väga raske on kaalu alandada. Juunikuus käisin mõõtmas veresuhkrut, mis näitas 8,1 ning võeti kilpnäärme proov. August 2006 oli veresuhkur 3,6 - jälgisin hoolega et magusat ei sööks, tegin trenni. Samas kaal küll langes mõne kilo võrra, kuid hetkel jällegi on lisandunud 2-3 kg. Kilpnäärme proov oli korras. Kas peaksin minema endogrinoloogi nõustamisele või mis aitaks mul taas kaalu kontrolli alla saada. Trenn ja mõistlik toitumine aitavad, kuid tundub, et vajan siiski pigem med. abi. Pikkust on 171 cm, kaal on 87 - 90 kg:(

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokrinoloogid tegelevad kaaluprobleemiga niivõrd, kuivõrd ülekaalu põhjuseks võiks olla endokriinhaigus. Tegelikult esineb endokriinse põhjusega rasvumist harva - 2-3% kõigist juhtudest (põhjuseks kilpnäärme alatalitlus, Cushingi haigus, hüpofüüsi puudulikkus jne).
Tavaliseks rasvumise põhjuseks on ühelt poolt pärilik eelsoodumus ja teiselt poolt ebatervislik toitumine ja väheliikuv eluviis. Endokriinhaigusega sel juhul tegemist ei ole. Soovitan arutada oma muret perearstiga. On olemas mõned kaalulangetavad retseptiravimid, mida perearst võib välja kirjutada. Rääkimata elustiilinõuannetest, mida on just tema kõige pädevam Teile andma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.