kehakaalu tõus 16.06.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 25 aastane neiu. pikkust 167 cm. Alates eelmise aasta suvest olen täheldanud stabiilset kaalutõusu. Eelmine aasta kaalusin veel 61 kg, kuid tänaseks (aasta hiljem) on kehakaal vaikselt tõustes jõudnud juba 71.4 kg.
Kaal on tõusnud stabiilselt, iga kuuga umbes kilo või nii (vahel rohkem). Olen proovinud erinevaid treeninguid, kuid kehakaal ainult tõusis. Söömine ei ole muutunud, pigem olen hakanud vähem sööma, kuid ei pea dieeti - kõik vajalikud toitained on olemas ja ka kõik, mida organism on harjunud saama.
Samuti perearstil käies mõõdeti mul kilpnäärme talitlust ning vereproovi tulemustest ei leitud mitte midagi imelikku. Kõik oli normis nii nagu peab. (viimased vereproovid andsin aprilli kuus).
Aga kaalutõus endiselt jätkub, hoolimata füüsilisest aktiivsusest või söömise vähendamisest.
Mis võiks olla probleemiks?
Kas peaksin pöörduma veel kord oma perearsti poole ning edasi ka eriarstide jutule?
Ette tänades,
noor õnnetu neiu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme talitlus on normi piires, ei ole kehakaalu tõus tõenäoliselt endokriinhaigusest tingitud. Peale kilpnäärme alatalitluse on veel üks endokriinhaigus, mis kehakaalu suurendab, see on neerupealiste ületalitlus ehk Cushingi tõbi, kuid see haigus on väga haruldane ja siis tõusevad koos kaaluga ka vererõhk ja veresuhkur, nahale ilmuvad inetud laiad punetavad jooned (striiad) ja rasv ladestub peamiselt kehatüvele, käed-jalad jäävad peenikeseks. Igaks juhuks võib perearstiga veelkord nõu pidada, arsti kogenud silm aitab haigustunnuseid tabada.
Kõige tavalisem on ikka ülesöömisest ja vähesest liikumisest tingitud kaalutõus, mille taustal on pärilik eelsoodumus ja soodustavateks teguriteks stress, beebipillid, depressioon jne. Kurb küll, aga sellisele kaalutõusule imeravi puudub. Ikka tuleb toidulaud üle vaadata ja trenniplaani korrigeerida. Viimastel aastatel annavad treenerid spordiklubides sageli ka dieedinõu, võib ka kaalujälgimist proovida. Raudne reegel on, et päevane energiakulu peab ületama toiduga saadu. Edu on raske tulema ja muutused elureziimis peavad olema püsivad ja pikaajalised (mitte kuid, vaid aastaid kestvad).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.