Kilpnäärme talitluse häire ja lastetus 23.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, lgp. dr. Ambos. Kuivõrd võib mõjutada kilpnäärme seisukord naise viljakust? Kas progesterooni vähesus organismis võib olla seotud kilpnäärme talitluse häiretega? Mul on kilpnääre silmaga vaadates veidi suurenenud. Suguvõsas on esinenud kilpnäärmehaigusi. Naistearsti poolt määratud hormoonide testi tulemus kilpnäärmehäireid ei näidanud. Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre võib suguorganite tegevust mõjutada üksnes hormoonide kaudu. Kui hormoonanalüüs on korras, ei ole viljatusprobleem kilpnäärmega kuidagi seotud. Kilpnäärme suurus on teine probleem ja see suguorganite talitlust ei mõjuta.
Pärssiv mõju viljakusele võib ilmneda eelkõige kilpnäärme alatalitluse korral, sageli aitab siin kaasa ka samaaegne prolaktiini taseme tõus. Ületalitlus üldjuhul viljakusele ei mõju.
Teil olid hormoonid korras. seega pole tsüklihäired või viljatus Teie puhul kilpnäärmega seotud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.