habe+seborröa =? 28.06.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen noorest saadik olnud hädas keskmisest suurema karvakasvuga (sääred karvasemad, kui enamusel peikadest). Sääred säärteks, kuid põhiline on HABE - koosneb ta küll max 10-st, kuid see-eest tugevast karvast + ülahuulel vurrud. Olen sellega käinud aastaid epilatsioonis, põhiline tulemus on olnud rahakulu. 8 aastat tagasi tekkis veider mõte, et äkki hormoonravi pärsiks karvakasvu; endokrinoloog võttiski jutule, tehti analüüsid; tulemused, nagu ma aru sain, olid "piiri peal", igatahes pakuti östrogeenitablette (ühtlasi rasestumisvastased). Kuur jäi lühikeseks, kuna tekkisid meeleoluhäired (labiilsus ja depressioon), mispeale loobusin.
Viimase aasta jooksul on lisandunud uutmoodi hädad - rohke kõõm koos näonaha kestendusega; kaasnevad punakad laigud. Sarnast asja on ka rinnal ja seljal. (Rinnal, tõtt öelda, on seda olnud teismeeast saati, päikest saades kaob.) Nahaarst diagnoosis asja seborröaks ja ütles, et tegu VÕIB olla endokriinse häirega. Samuti on viimasel ajal probleemiks juuste väljalangemine ja tsüklihäired. Ise oleksin pidanud põhjuseks viimaste aastate suurt stressi.
Lisan, et olen 12 ja 6 aastase lapse õnnelik ema, lastesaamisega probleeme pole olnud (seni?).
Küsimused:
1) Kas kirjelduse järgi saaks mingit hinnangut olukorrale? Kuidas asja parandada?
2) Kas stress võib põhjustada hormonaalseid häireid?
3) Kas hormoonravi võib mõjutada karvakasvu?
4) Kas hormoonravi puhul on meeleoluhäired /(isiksusemuutused?!) vältimatud?
Kaie, 32

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
1) Hinnangu olukorrale võib anda üksnes läbivaatuse ja hormoonanalüüsi alusel (analüüs tuleb teha tsükli 1.-7. päeval).
2)Stress hormonaalseid häireid üldjuhul ei põhjusta.
3)Oleneb, millisest hormoonravist on jutt. Kui peate silmas tsüklilist östrogeen-gestageeni (hormonaalseid rasestumisvastaseid pille), siis mõjuvad nad tavaliselt karvakasvu vähendavalt.
4) Ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.