Hormoonide tasakaal ja akne 29.01.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Tarvitasin aastaid beebipille ja peale seda kui lõpetasin nende tarbimise, on näonahk väga halvas seisus, akne. Olen maadelnud sellega juba paar aastat ja proovinud kõiksugu vahendeid, aga ei ole mingit abi saanud. Ilmselt on minu hormonaalne tasakaal paigast ära, seoses beebipillidega? Varasemalt mul ei ole kunagi aknega probleeme olnud. Kas mul on lootust et hormonaalne tasakaal loksub ise paika või mida ma peaksin tegema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Beebipillid sisaldavad naissuguhormooni ja tõstavad nii selle sisaldust organismis. Tavaliselt mõjub selline hormoonide nihe naha väljanägemisele soodsalt ja ka aknet on vähem. Kui beebipillide võtmine lõpetada, siis taastub nais- ja meessuguhormoonide loomulik vahekord ja mõnel naisel võib see muuta näonaha rasvasemaks ja soodustada aknet.
Soovitan asjaliku nahaarstiga nõu pidada, kuidas aknet leevendada. Kui peale akne on ka muid probleeme - liigne karvakasv, menstruaaltsükli häired jne. - on soovitav teha hormoonanalüüs, et välistada meessuguhormoonide liig organismis. Olukorda parandab tõenäoliselt rasedus või beebipillide jätkuv tarvitamine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Hormonaalne tasakaalutus

Tere!

Soovin küsida, kas minu sümptomid võivad olla hormoonidega seotud. Kas võib olla probleemiks, et tasakaal on paigast ära?

1. akne (läheb hullemaks enne päevade algust, nahaarst ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Akne puhul võib naisterahvastel olla üheks põhjuseks meessuguhormoonide liig organismis, mis akne teket soodustab. Tavaliselt põhjustab meessuguhormoonide liig naise organismis akne kõrval ...

Loe edasi

Hormoonide tasakaal

Olen tegevtippsportlane. Olen väga kiire elustiiliga inimene, kes ka reisib palju. Lõpetasin pillide võtmise märtsis kui lõppes möödunud võistlushooaeg ning koheselt märkasin endas muutusi. Alustuseks ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
See, mida mina teha võin, on selgitada, kas tegemist võiks olla endokriinhaigusega. Tavaliselt võtab naine kaalus juurde peale hormonaalse kontratseptsiooni alustamist, mitte peale selle katkestamist. ...

Loe edasi

Hormoonid tasakaalus?

Kuidas ja kus oleks võimalik kindlaks teha hormonaalne tasakaal/-kaalutus? Kui palju selline uuring maksta võiks ja milliseid hormoone peaksin laskma kontrollida?
Nimelt, kimpus aknega ja kahtlustan ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kokku on tavapraktikas määratavaid hormoonanalüüse ca paarkümmend, kõigil oma normi piirid, mis võivad sõltuda east ja soost ja olla küllalt laiad.
Kui lähtuda konkreetselt aknest, ...

Loe edasi

Peruu Maca Pulber ja hormoonid

Tere!
Kas Peruu Maca Pulbri tarbimine võib põhjustada häireid hormoonide talituses?
On selle tarbimine ohutu kui hormoonide tasakaal paigast?

Tänan!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks ei ole Peruu Maca Pulbri omadustega kursis, ei ravi sellega kedagi. Soovitan ettevaatust igasuguste teisest maailma otsast pärinevate droogide kasutamisel! Kasulikku leiab ka kohalikust ...

Loe edasi

Hormoonide tasakaal, östrogeen.

Tere!

Olen 24 a. neid, ning mul on probleem juuste väljalangemisega alates 15 a-selt. Umbes samas vanuses tuli probleem ka aknega, mis vahepeal väga äge oli. 17-aastaselt hakkasin tarbima ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Mina uuest östrogeen-gestageenist küll imet ei ootaks. Kõõmal ja juuste väljalangemisel on enamasti kombineeritud põhjused (osaliselt pärilikku laadi, osaliselt keskkonnast tingitud). Hormonaalsed ...

Loe edasi

Kas hormoonaalne tasakaal paigast ära?

Tere,
Oleks nimelt selline mure,et juuksed hakkasid ära langema selle aasta märtsikuus, massiliselt. Mingit seost leida ei osanud. Olen 23 ja naisterahvas. Esialgu lootsin et jääb ise järgi,aga ei ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Mõistan Teie muret, kuid endokrinoloog Teid aidata ei saa. Teid on korralikult uuritud (analüüsid perearsti juures, endokrinoloogi, nahaarsti konsultatsioon). Teie juuste väljalangemisel ...

Loe edasi

Polikistoz

Tere! Käisin hiljuti naistearsti juures, kuna mul oli probleem menstruatsiooniga, täpsemalt selle hilinemisega. Arst pani diagnoosiks mulle : polikistoz (vabandan, aga ei tea terminit eesti keeles). Arst ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegemist on polütsüstiliste ovaariumide sündroomiga ja see on tõepoolest üsna sage probleem. Viljakas eas naiste hulgas arvatakse selle levimuseks ca 6%, kuid tõenäoliselt jäävad kergemad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: