TSH korrast ära , sõlmed kilpnäärmes 11.11.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul aastaid hulgisõlmeline struuma.Paremal 2,28*2,17cm;1,96*2,05 sõlmed ja vasemal 1,38*1,67 ja 1,67*1,29 cm sõlmed.Verevarustus kilpnäärmes normipärane.Parema sagara maht 19,69 ml ja vasema sagara maht 13,17 ml .Istmus 11,5.Parema sagara sõlmedest 5x ja vasema sagara sõlmedest 2x - kokku 7-le klaasile 21 G nõelaga PNB UH all.Juurde võetud analüüsid.PNB-Follikulaarne epiteel,makrofaagid,neutrofiilid,kolloid.Struma nodosa cystica(tsüstiline adenomatoosne sõlm)PNB maliigsuseta.TSH =0,01 FT3=5,83,FT4=18,73;Kaltsitoniin <0,59;kilpnääret stimuleeriv immunogl (TSI) <0,10;TPO Ak <28.Arst suunas mind J 131 alla neelama aga minul hakkas peale proovi võtmist valutama kael paremat poolt, valu paremal roidekaare all ja rangluu peal ja seljas.Hingata raske .Ja nii valutas tugevalt nädal aega peale proovi võtmist .Siis väljaheites verd. ja nüüd ootan gastroskoopia uuringut.Perearst kirjutas esomeprazolum 20 mg. On 7 aastat tagasi diagnoositud refluksus ja olen ka aegaialt võtnud rohtu kuuridena.Loobusin J131 alla neelamisest, kuna rinnakus ja maos on tugevad valud niigi. Selle peale ma lubasin valida lõikuse kui peab.Kas selliste sõlmede puhul on vajalik ikka lõikus kohe või seda veel edasi lükata??? Kui esimest korda 2000 a. mul sõlmed avastati oli neid 3 tk ja natuke üle 1 cm. TSH oli siis 0,13 ja teised näitajad olid korras ja nüüd 18 aastat hiljem on 2 cm-sed.Kui nad nii vähe kasvavad ja mul ei värise käed, ei higista, pigem on külm,kaal ei lange-pigem selles vanuses tõuseb.Kuuma talun hästi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt, radiojoodi testkapsel ei saanud küll kuidagi põhjustada ei kaelavalu, valu seljas ega roidekaare all, ammugi mitte verd väljaheites. Kõigepealt tulebki lõpule viia seedetraktiuuringud s.t. teha gastroskoopia, kui vaja, koloskoopia või kompuuteruuring. Reflukshaigus ei põhjusta seedetrakti veritsust, probleem võib olla palju tõsisem.
Nüüd kilpnäärmest. Teil on hulgisõlmeline toksiline struuma. Sõlmed kilpnäärmes on healoomulised, kuid toodavad liigses koguses hormooni. Hormoonanalüüside alusel olukord praegu siiski kuigi hull veel ei ole - TSH on mõõdukalt langenud, kuid FT4 ja FT3 on korras. Lisaks olete ise veel suhteliselt noor ja Teie süda on tõenäoliselt terve. Aasta-aastalt sõlmed Teie kilpnäärmes suurenevad ja sedamööda süveneb ka ületalitlus, see toimub aeglaselt, kuid vääramatult ja ühegi tabletiga seda kahjuks pidurdada ei õnnestu. Radiojoodravi on Teie jaoks parim ravi, kuna Teie kilpnääre jääb Teile alles ja tema töö ravi mõjul tõenäoliselt normaliseerub. Lõikuse järgselt jääte oma kilpnäärmest ilma ja Teid ootab eluaegne asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga. Siiski arvan, et raviga võib esialgu veel oodata - praegu on tähtsam selgitada seedetrakti veritsuse põhjus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.