Kilpnäärme sõlmed. 31.01.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 53 a. naine.
Kilpnäärmes avastati sõlmed, alatalituse ja ületalituse näidud korras.
Võeti proovid.
Kui ohtlikud on sõlmed?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nn. kilpnäärmesõlmed on enamasti healoomulised kasvajad (adenoomid) või tsüstid. Kilpnäärme pahaloomulist kasvajat tuleb ette suhteliselt harva, kuid igaks juhuks tuleks siiski üle 1cm läbimõõduga sõlmi pahaloomulisuse suhtes uurida (selleks tehakse sõlme punktsioon ja saadud materjali tsütoloogiline uuring). Healoomulised kasvajad ravi ei vaja v.a. juhtudel, kui nad väga suureks kasvavad ja hakkavad naaberorganitele survet avaldama - siis rakendatakse operatiivset ravi. Ükski suukaudne ravim kahjuks healoomuliste sõlmede kasvu pidurdada või neid ära kaotada ei suuda. Mõnikord võivad kilpnäärme sõlmed hakata ka ülemäära kilpnäärme hormoone tootma, sel juhul saab neid ravida radiojoodiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.