Kilpnääre ja tema sõlmed 10.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on olnud päritavalt kilpnääre suur juba 18-aastasest, aga võib-olla ka varem. 2009.a. käisin kontrollis ja siis öeldi, et olge õnnelik, et teil ei ole sõlmi kilpnäärmes. Käisin eile tegemas ultraheli ja öeldi, et minul on nüüd kilpnäärmes ka sõlmed. Mida need sõlmed teevad ja millest nad tekivad? Miks nad ohtlikud on?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
"Sõlmed" kilpnäärmes on kas healoomulised adenoomid või tsüstid (vedelikusisaldusega sõlmekesed). Hulgisõlmeliste muutuste korral on pahaloomulisuse oht väike. Üle 50a. vanustel naistel esineb sõlmelisi muutusi kilpnäärmes üsna sageli.
Kui kilpnääre on normisuurune või minimaalselt suurenenud ja hormoonid korras, ei ravita sõlmelisust kuidagi (ükski tablett kilpnäärmesõlmi ei kaota). Jääte edasi jälgimisele nagu seni. Kui sõlmed aastate jooksul oluliselt suurenevad, võib kõne alla tulla lõikus. Sõlmeline struuma võib põhjustada ka kilpnäärme ületalitlust. Sel juhul ravitakse radiojoodiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.