10 aastase tüdruku kilpnääre 14.04.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen ise 42 aastane naine ja minul avastati 16 aastaselt kilpnäärme alatalitus. Olen üle 20 aasta võtnud L-Thyroksini. Mul on 10 aastane tütar ja paar inimest on märkinud mulle, et tüdrukul oleks nagu kaela ümber võru ja olen ise ka kahtema hakanud, et vist ongi kael paksem aga olen ikka siiani mõelnud, et laps on kasvu eas ja vahest natuke ümaram. Kas Teie näete pildil, et kaelal oleks märgatavat kilpnäärme suurenemist? Mis vanuses peaks üldse tüdruku kilpnääret kontrollima minema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörduda oma perearsti poole. Niimoodi kaela pildi pealt ei oska ma midagi arvata. Tuleb vaadata ja katsuda lapse kaela ja teha vajadusel kilpnäärme ultraheliuuring. Veelgi olulisem kui kilpnäärme suurus, on selle talitlus - kuna Teil on kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist tingitud kilpnäärme alatalitlus, tuleks ka tütrel teha kilpnäärme hormoonanalüüs ja antikehade tiiter. 10-aastaselt on puberteedi algusega seoses võimalik juba ka alatalitluse tekkimine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.