Diabeet lapsel. 22.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Kaunist kevadet teile!
Olen 4 aastase tüdruku vanaema. Laps oli järjest mitu korda haige, küll kõht valutas, küll köha ja nohu, palavik. Peale haigust jõi väga palju, väsis ruttu, tahtis väga süüa, aga ei söönud tegelikult midagi. Vahel tekkisid sellised toidutahtmised, et muutus lausa närviliseks. Suur oli vajadus magusa järele. Tehti vereproovid ja veresuhkru näit oli 7, 2. On see lapse kohta vähe või palju. Kästi toiduga hoida ja 1,5 kuu pärast uuesti kontrollida. Mida teha, et suhkruhaigust ära hoida? Kas kiire väsimine, suur magusavajadus jne. kirjeldatu on sellele haigusele iseloomulik. Kas tõesti ei vaja ta praegu juba mingit ravi? Mida peaks jälgima? Laps käib ka lasteaias, on liikuv, energiline kuid samas loid ja tujukas. Mida peaksid kasvatajad lasteaias lapse olukorrast teadma?
Murelik vanaema

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suhkurtõve ärahoidmiseks ei saa Te kahjuks midagi teha. Ka magusast hoidumine ei ole piisav abinõu. Soovitan lasta lapsel korduvalt määrata tühjakõhu veresuhkur veeniverest ja kui see on üle normi, paluda suunamist eriarsti juurde. Muide, kas seekord tehtud vereproov oli võetud tühja kõhuga? Kas veeni- või näpuverest? Peale sööki näpuverest võetud analüüs on diagnoosimiseks piisav ainult siis, kui veresuhkur on üle 11 mmol/l. Teie puhul nii kõrget väärtust ei saadud. Oodata ei ole mõtet. Aeg ja dieet last ei ravi.
Janu, loidus ja väsimus sobivad suhkruhaiguse tunnusteks küll, kuid samasuguseid nähte võib esineda ka raske viirusnakkuse järgselt muidu tervel lapsel (tõsi, siis need mööduvad mõne päeva jooksul).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.