striiad 12 aastase tüdruku tuharatel 07.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu 12 aastase tütre tuharatele on tekkinud nn. sünnitusarmid. Millest need võivad tekkida ja kas need ka ära lähevad?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tervetel inimestel on striade tekkimine alati seotud naha tugeva venitusega. See on nii ka raseduse korral, kui kõht kiiresti kasvab ja kõhunaha venitusest tekivad nn. rasedusarmid. Teie tütrel tuharatele tekkinud striade põhjuseks on tõenäoliselt puberteediaegne kiire kasv ja kaaluiive nahaaluse rasvkoe rohkenemise ja puusade laienemise tõttu. Armid päriselt ei kao (nagu raseduarmidki), kuid muutuvad heledamaks ja vähemmärgatavaks.
Kui striiad on jämedad ja intensiivselt punakaslillat värvi, võivad need osutada ka neerupealiste ületalitlusele. Tavaliselt on siis ka teisi haigusele viitavaid vaevusi - vererõhu tõus, rasvumine, jõuetus, nahamuutused jne. Kahtluse korral võiksite perearstilt nõu küsida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.